Адаптирана изложба от поредицата „Изложба с увреждания“ на визуалния артист Полина Герасимова, ще бъде открита в Арт пространството + Машина в четвъртък, на 21 март, от 19 ч., съобщиха организаторите.

Как се живее без цветове? Как се живее без звуци и музика? Как се живее в тяло без някои от сетивата? С такива условия на съществуване се сблъскват хората със специални потребности. За някои от тях светът е лишен от картина, за други – той е едно много тихо място. Животът без сетива е труден, но чрез взаимно разбиране и подкрепа уврежданията могат да се превърнат в сила. Точно взаимната подкрепа стои в основата на проекта „Изкуство с увреждания“ на Полина Герасимова.

Цикълът от дигитални представяния всеки път се фокусира върху определена група от хора със специални потребности. На последната изложба от поредицата чрез специални неонови кутии с илюстрации са били показани 11 личности с изключителни постижения. Една от тях е  била Хелън Келър, която се превръща в муза за предстоящото артистично събитие.

Хелън Келър е била с нарушено зрение и с нарушен слух, вследствие на боледуване като бебе. Въпреки трудната съдба, ученолюбивото момиче се научило да разпознава цветовете на цветята. Чрез адаптирани педагогически методи на асистентката ѝ Ан Съливън, младата жена започнала да общува с другите хора посредством мирис, допир и вкус. През 1904 г. Хелън Келър получила бакалавърска степен, с което тя станала първият дипломиран студент със специални образователни потребности. Тя е написала 12 книги и е една от най-влиятелните личности на 20 век, споделят организаторите.

Полина Герасимова се вдъхновява именно от подобни истории и голяма част от творческия ѝ път е насочен за адаптиране на изкуството. Хората с увреждания са между нас и като част от обществото имат правото да творят и да посещават мероприятия, свързани с изкуството. Инициативата на Полина Герасимова не е насочена единствено към аудитория на хора с увреждания, но и към всички останали. Тя цели да покаже вече втора година, че всички сме едно в изкуството и всеки може да има достъп до него.

Изкуство с увреждания“ печели голямата награда на „АртАкция“ за изкуство с кауза през 2022 г. С помощта на свои съмишленици, авторката на проекта реализира и настоящото издание. На него посетителите ще имат възможността да изпробват сетивата си за мирис, вкус и допир, с които си е служила Хелън Келър за комуникация с останалия свят. Ще бъде осигурено озвучаване на творбите за незрящите и субтитри за посетителите с нарушен слух. Система от 17 проектора за 3D проджекшън мапинг ще се погрижат за визуалното възприятие на творбите.

Тази кауза предизвиква изключителен интерес сред българското общество, като тя надхвърля националните ни граници. Подобни артистични пространства са обособявани в много по-големи мащаби в чужбина като музеи за дигиталното изкуство, прожектиращи живота и изкуството на Ван Гог, Дали, Густав Климт и др.