“Трудно е да се намери оптимизъм, особено когато сме в края на една толкова безплодна кампания. Ако погледнем дори колегите, които направиха изследвания в началото на кампанията и в нейния край, можем да видим, че тя не успя да събуди интереса на българските избиратели дотолкова доколкото очакваме избирателната активност в неделя да падне под историческото дъно, което регистрирахме на 9 юни от 34%. Сега се очаква избирателната активност да бъде още по-ниска и да излязат да гласуват около 2 милиона избиратели”.
Това коментира в предаването на Дарик “Кой говори” социологът Елена Дариева. По думите ѝ фрагментацията, която се очертава в следващия парламент, се задълбочава.
“Първото, което ще е решаващо за това как ще протекат преговорите, е електоралната тежест, с която политическте формации ще осъмнат на 28 октомври. В рамките на тази кампания ако има политическа сила, която да бележи макар и минимален прогрес в електоралния дял, първо това е ГЕРБ, които запазват или леко увеличават своето представителство, както и едното крило на ДПС - “ДПС-Ново начало”. Това са политическите формации, при които се наблюдава макар и минимално електорално придвижване нагоре”.
Дариева коментира, че има интрига за първото място, тъй като дяловете на ПП-ДБ и “Възраждане” са близки и за това как ще протекат преговорите, е важно кой ще финишира на втората позиция.
“Опитът показва, че ултимативната политика някак не работи. Влизайки в преговори с ултиматуми и със заявки от типа на - “Аз държа премиерът да се казва еди как си” е блокиращ механизъм за тези преговори. Ако искаме тези преговори да бъдат продуктивни, се очаква политическите сили да влязат и да преговарят, така че да могат да сближат позиции”, коментира Дариева и допълни, че въпреки това е нормално политическите играчи да направят по-големи заявки, за да има път за отстъпление назад след изборите.
Според Добромир Живков позитивното в настоящата политическа ситуация е, че вече ясно виждаме колко сме зле наистина.
“Това, което си говорим от години за завладяната държава, институциите-бухалки и властването на частния интерес над обществения - с тази кампания нещата се оголиха докрай. Вече се действа директно, без особени притеснения, вижда се как може да се нарушава Конституция. Всичките опити да бъде прикривано това и да се говори доста убедително от политическия елит, че “нещата са наред, трябва да оставим независима съдебната власт и че всичко си върви, както си трябва”. Истината всъщност е много, много по-различна и сега нещата стават по-видими”, коментира Живков.
Социологът изрази тезата, че заявките за отдалеченост от “Възраждане” от страна на Бойко Борисов по-скоро служат за презастраховане, с идеята, че в някакъв момент част от плаващите мнозинства, които подкрепят правителството или излизат от залата, за да се получи достатъчно подкрепа, могат да дойдат именно от “Възраждане”.
“При Борисов няма нищо случайно. Това са реверанси, комплименти и опит за отваряне на “Възраждане”, създаване на една по-видима топла връзка. Това е началото на нещо, което през годините сме предполагали, че е възможно да се разгърне като сценарий, сега се подготвя, предполагам. Като развитие то зависи именно от резултатите от изборите в САЩ”, коментира социологът.
Живков прогнозира, че при победа на Тръмп на изборите, ще има много повече поле за постигане на преки договорки, по ръба на ценностното разделение, което съществува между партиите на Борисов и Костадинов.
Гледайте целия разговор в прикачения файл.