Коректното попълване на протоколите след края на изборния ден в неделя е основният фокус в обучението на членовете на Секционните избирателни комисии, което се проведе през последните дни на предизборната кампания. Това съобщи пред Дарик говорителят на Общинската избирателна комисия Калоян Сухоруков. За първи път на местни избори избирателите ще имат възможност да гласуват за 3-те избора, избирайки как - с хартиени бюлетини или с машина. 

Важна информация: 

  • Ако искаме да гласуваме с хартиени бюлетини за кмет на Пловдив, районен кмет и общински съветници, трябва ясно да заявим желанието си пред членовете на СИК, за да ни предоставят и трите вида бюлетини. Избирателите от малките населени места в общините от региона трябва да поискат също 3 бюлетини - за кмет на общината, за кмет на кметство и за общински съветници.
  • Избирателите, които предпочитат машинното гласуване, трябва да отбележат още в началото - на екрана на машината - че искат да гласуват и за трите избора и след това поетапно да маркират номера на предпочитания кандидат за кмет, кандидат за районен кмет и кандидат за общински съветник. Ако не се заяви това желание, още преди да се отбележи вотът, след това няма възможност екранът да се върне назад.

И при двата варианта на гласуване, в листите за общински съветници, всеки може да отбележи и преференцията си за конкретен кандидат, който желае да бъде част от новия местен парламент. 

Практиката показва, че най-големите грешки се допускат при нанасянето на резултатите върху протоколите в СИК, отбелязаха от Общинската избирателна комисия, а тези избори ще са още по-голямо предизвикателство за това.

Броенето на бюлетините и попълването на резултатите в изборните книжа ще се предава на живо, чрез видео излъчване, потвърдиха от ОИК. При отчитането на резултатите от вота ще могат да присъстват и самите кандидати. 

Политическите формации са предупредени и не се очаква масова замяна на членове на СИК, каквото явление се наблюдаваше на последните извънредни парламентарни избори, коментира пред Дарик Калоян Сухоруков. Поради факта, че в деня на изборите минаваме към зимно часово време, не се очаква да има и закъснели членове на секционни избирателни комисии.
 
Общо 14 сигнала са подадени за нарушение на изборния закон, но съществените са не повече от 3. Още преди официалната регистрация в ОИК, опит да заобиколи закона направи кандидатът за кмет Славчо Атанасов, срещу когото бе подаден сигнал, че агитира в дома за стари хора „Свети Василий Велики“. 

По последни данни избирателите в Пловдив намаляват, съобщиха още за Дарик от Общинската избирателна комисия.  Тези данни показват, че няма притеснителна информация и във връзка с вътрешната миграция на избиратели тук, уточни Сухоруков. Точният брой на имащите право на глас ще бъде подаден от ГРАО в навечерието на изборния ден. 

На тези избори могат да гласуват избиратели и с настоящ адрес в града, но регистрирани не по-късно от 28 април т.г., т.е. 6 месеца преди изборите. Второто условие за тях е да са подали заявление за гласуване по настоящ адрес до 14 октомври, отбеляза още секретарят на ОИК.

Първите изборни резултати за Пловдив се очакват в полунощ на 29 срещу 30 ноември. По думите на говорителя на ОИК, за броя  невалидни бюлетини носят отговорност единствено избирателите. 

Дарик припомня, че на местните избори през 2015 г. общият брой на невалидните бюлетини  в Пловдив бе над 28 000 (вкл. и тези за референдума), като най-много недействителни гласове бяха регистрирани при вота за общински съвет - 12 564, а близо 5 500 -  за кмет на града. През 2019 г. явлението обхвана цялата страна. Тогава бяха регистрирани близо 500 000 невалидни бюлетини за общински съветници.