Добър ден и добре дошъл казвам на Иво Пазарджиев, водач на листата за общински съветници на местна коалиция „България на регионите”, под номер 68 в бюлетината. Бивш председател сте на Общинския съвет в Русе, какво остана недовършено?

Със сигурност има много неща, които не са довършени и задачи, които стоят пред новата местна власт, която трябва да работи в интерес на Русе и на русенци. Но, както виждате, бивш председател, на който вчера му се наложи да свика извънредно заседание на Общинския съвет. Разбира се, ще си изпълнявам функциите, докогато законът го изисква.

Затова Ви зададох въпроса какво има недовършено, защото след една пресконференция на ГЕРБ излезе един проблем с маломерните паралелки. Вие пък снощи имахте среаща с представителите на образователните структури в Русе. Какво е решението на този проблем и какви са проблемите в образованието, ако тръгнем от този частен случай?

От този частен случай, ако тръгнем, тук става въпрос за един юридически казус дали маломерни паралелки под 10 ученици следва да бъдат финансирани задължително от Общината или когато са получили финансиране по друга линия, както е в случая - за уязвими групи, не се изисква такова решение на Общинския съвет. И тук е именно спорът между представителите на ГЕРБ и Община Русе. Въпросът е по законосъобразност и аз считам, че трябва да бъде разрешен разумно и в интерес на русенци.

Което ще стане на извънредната сесия?

Аз се надявам още по-рано, по време на съвместното заседание на двете комисии - по Образование, наука и иновации и Законност, обществен ред и сигурност, което съм свикал на 12 октомври.

Така ли работи Общинският съвет, г-н Пазарджиев? Ако вземем за пример сега това, макар че сме в предизборна кампания. Защото този проблем можеше да бъде съобщен на сесията, когато се е решавал, а не да се налага сега да се свиква нова сесия.

Аз не искам да давам оценка на колегите, на кандидатите за съветници. Всеки преценява своето поведение и тактика как да действа в определена ситуация. Имат това право да съберат съответния брой подписи и да искат свикване на сесия. Така че, законът ще бъде изпълнен.

Продуктивно ли е това за русенсци обаче?

Може би въпросът можеше да бъде решен и по-рано, но след като колегите са преценили така, това е тяхно право.

Защо не сте кандидат за кмет? Такива слухове имаше преди старта на кампанията, социологии бяха правени и с вашето име?

Да, може би беше очаквана моята кандидатура. Бях номиниран от колегите ми от ВМРО. После всички заедно преценихме и с оглед опонентите ни, че една сериозна и авторитетна кандидатура като тази на Искрен Веселинов, би била по-печеливша и по-успешна.

Тъй като мога да кажа за останалите кандидати, че за много от тях нямаме данни за никаква обществена дейност в живота им. Не са поднесли даже и цвете пред един паметник. Докато нашият кандидат е участвал в строежа на над 7-8 паметника.  Човек със солидна биография, с ясни изпълнени задачи към русенци като народен представител, като председател на Общинския съвет, като общински съветник. Така че, в тази ситуация преценихме, че той би бил по-успешният кандидат.

Това никой не може да Ви го отрече, но все пак ние не ходим по паметници. Паметниците не ни чистят боклука.

Аз го дадох като пример за обществена дейност. Ако се върнем действително на битовите проблеми, на тези с които ежедневно се сблъскваме, можем да отчетем - Искрен Веселинов като народен представител съдейства за ремонта на пътя Русе - Кубрат, за осигуряване на средства за научно-изследователския корпус в Русенския университет, за осигуряване на средства по програмата ин витро още като общински съветник и ред други успехи, които той има като общественик.

Защо Вие политиците, г-н Пазарджиев, се изкушавате да ни обещавате неща, които не зависят от вас?

Винаги в обществената ми работа съм се стремял да не го правя. Още повече съм юрист и ако някои обещават нещо, което не зависи от тях е укоримо, но когато това го правят юристи е двойно по-укоримо.

Питам,защото в тази кампания макар и местна, пак си говорим за новия мост над р. Дунав, за чистотата на въздуха, за магистралата Русе - Велико Търново.

Местната власт има роля в този процеси, тъй като местните политици трябва да бъдат активни. Считам че, го видяхте с работата ни в предходния мандат. Направихме много непопулярни действия като съвместното заседание с общинския съвет на Гюргево, на което дискутирахме проблеми важни за нашия регион. За да спре тапата и транспортният хаос край Русе, е нужно да се построи действително още един мост при Русе, да се довърши магистралата Русе - Велико Търново като процедура. Тя е в един напреднал стадий и пак, благодарение на Искрен Веселинов като председател на комисията по регионална политика в Народното събрание, той успя да съдейства за това.

Покрай буферния паркинг всичко наред ли е? Питам Ви като юрист и председател на Общинския съвет.

Аз считам, че там беше проведена една законосъобразна процедура. Интересното беше, че имаше само двама кандидати. Защо не е имало повече, не мога да отговоря. Действително, една може би рискова инвестиция, тъй като при влизане на България в Шенген, би се променил интензитета на ползване на този паркинг.

Кое е голямото Ви постижение?

Аз смятам на първо място, че голямото ни постижение като група общински съветници в предходния мандат е, че променихме модела ГЕРБ. Както знаете Русе е градът на първите неща - първата жп линия, първия асансьор и много други първи неща. Но, за съжаление, имаше една негативна тенденция и да се говореше за първи частен град. Именно това считам, че успяхме да променим. Групата ни в Общинския съвет беше активна, решенията се вземаха в залата на заседанията, а не в офисите на бизнесмени. Бяхме активни, били сме критични към това, което не ни е харесвало, и сме подкрепяли добрите предложения.

Ако Ви се наложи да смените града, в който живеете, какъв град ще търсите?

Аз лчино съм имал възможности да сменя града, но не съм го направил. Изключително много обичам Русе, искам тук да прекарам живота си, искам тук да живеят и  децата ми, искам в този град да се развивам. Пример за добро управление през последните години обаче мога да кажа, че е Бургас, който действително се възползва, че беше приоритизиран от правителствата на ГЕРБ, но го направи по възможно най-добрия начин. Градът изглежда по начин, по който другите трябва да се стремят да му подражават.

В една кампания политиците се опитват да изкарат на преден план всички предимства. Това да си близък с централната власт предимство ли е или недостатък?

Със сигурност е предимство, но не бих казал, че това може да бъде предпоставка, да искаш да управляваш. Трябва да имаш много други качества. Включително, когато централната власт се смени, да започнеш да работиш и със следващото управление.

Кой е виновен за разкопаните улици на Русе? Или по-скоро за това, че не се случват по график нещата?

Да, това е един много сериозен и важен проект, който трябва да се случи. За съжаление обаче фирмите-изпълнители бяха избрани преди години и то на държавно ниво. Може би тук критика трябва да търпи и строителната община, която следваше да бъде по-активна в контрола. Но, когато не си възложител, трудно можеш да упражняваш контрол върху дейности, като в една бедна и трудно работеща държава се случват по начина, които виждаме.

Той проектът не е евтин, пари има, отпуснаха се още 5 милиона. Въпросът е доколко Общината може да контролира тези процеси като собственик на немалък дял в ВиК-Русе?

От страна на общинското ръководство беше заявено, че ще се търсят по съдебен ред обезщетение за некачествено изпълнени ремонти. Аз се надявам тези ремонти да приключат по-бързо и наш ангажимент, ако бъде избран нашият кандидат-кмет, е да възстановим щетите от водния цикъл в рамките на 4 месеца. Той го пое като ангажимент и аз му вярвам, че ще се справи.

4 месеца след като Искрен Веселинов стане кмет, Русе ще бъде асфалтиран, така ли?

Да, щетите ще бъдат възстановени.

Разбират ли русенци местната власт и кой управлява - как функционира тя, Общинския съвет, кмета?

Русенци са интелигентни хора и разбира кой какво управлява. Имат право да бъдат взискателни и да искат от съветниците, от кмета, от администрацията да бъдат активни, включително и по проблеми, които не са от законовите им компетенции. Това е ролята на гражданите, да търсят диалог с институциите и те да решават проблемите им.

Вашият ангажимент, който бихте поели като общински съветник. Не знам дали в новия мандат бихте приели отново да сте председател на Общинския съвет?

Разбира се, че бих поел ангажимент към русенци да продължим да бъдем активна група, която да не спира да разговаря с гражданите, да чува техните проблеми. Имаме приоритети, които сме записали в нашата програма. Най-важен е икономическият приоритет, да се създадат условия за развитие на бизнеса и да има ръст на доходите. Откриването на работни места и нов индустриален парк е изключително важно, тъй като на практика Русе не може да посрещне новите инвеститори, нямаме осигурени парцели за желаещите да построят нови фабрики за високотехнологично производство и да има работа за младите хора, за да не напускат нашия град.

Има ли удобни терени?

Да, има. Направили сме проучвания и ще започнем активна работа по изграждане на втори индустриален парк, който за разлика от първия, да не бъде раздаден за складови зони и за логистика, а да се развива действително високотехнологична промишленост.

Има ли желаещи инвеститори?

Има, но за съжаление, в последните години те предпочитат Пловдив. Там има икономическа зона, която предлага по-добри условия.

Там има и магистрала Тракия. София и Бургас са на час път.

Но тук имаме други предимства - река Дунав, близостта ни до Букурещ, от които ние трябва се възползваме.

Какво в ежедневната работа на Общината може да се промени, за да се улесни дейността на бизнеса?

Във всяка една администрация има глад на кадри. Трябва да се привличат млади специалисти още след завършването им, да им се осигурява общинско жилище, места в детските градини и т.н., за да изберат Русе пред София като им се помогне за житейско-битовите проблеми, както и да получават едно достойно заплащане.

Пълна листа за общински съветници на местна коалиция „България на регионите”, над 50 процента гражданска квота.

Това е традиционно за ВМРО, да имаме силна гражданска квота. Една част от тези хора имат амбиция и желание да станат общински съветници, другите са влезли в листата с лицето и името си, за да подкрепят нашата кауза и програма. Това им прави чест, понеже знаете, че в последните години се насъди мнението, че политиката е мръсна работа. Но, благодарение на хора като тях, които са достойни и уважавани в своите среди и професията си, се надявам да променим тази тенденция.

Имате ли дефиниция за големите проблеми на Русе и как ще се намери финансиране за разрешаването им?

Това е обезлюдяването на града ни, поради липсата на перспектива за младите хора. Ние сме решени да привлечем европейски средства за поне 100 млн. евро в този мандат и жителите на Община Русе наистина да усетят ползата от европейските средства.

Трябва ли му на Русе тогава отново заместник кмет по еврофондовете?

Да. Считам, че би било полезно да има такъв ресор, който да отговаря за еврофондовете и да работи за привличане на капитал.

Благодаря Ви.

Надявам се русенци да направят своя информиран избор, а не да се подвеждат по теориите на някои партийни централи, че мачът е свирен и всичко е уговорено. Гласът на русенци ще реши кой да ги управлява през следващите 4 години.   

Купуването и продаването на гласове е престъпление!