„Няма как да имаш санитарен кордон около Пеевски, без такъв срещу Борисов. Протестите 2020 г. бяха срещу Борисова, антикорупционните. Пеевски дори тогава не беше начело. Изведнъж ПП-ДБ разбраха по време на сглобката, че за тях Пеевски е голямо зло“

Това заяви в студиото на Дарик политологът доц. Иво Инджов. Скептична към въпросния „санитарен кордон“, предложен от партията на Кирил Петков и Асен Василев, беше и доц. Татяна Буруджиева:

„Не знам доколко всички партии биха се съгласили на санитарен кордон във варианта, който предлага ПП-ДБ. Докато не се докаже, че това са купени, а не реални гласоподаватели, това е все едно да правиш санитарен кордон около хора от собствената ти държава, избиратели и българи, които са гласували за дадена партия. Това е сложно в една демокрация. Политическата отговорност изисква малко повече внимание, когато се прави такъв кордон.“

Относно темата за касирането на изборите, Буруджиева подчерта, че пълното касиране би отнело изключително дълго време и даде пример с местните избори във Варна.

„Със сигурност оставаме с впечатлението че има контролиран вот, или направляван вот, трябва терминологията да се прецизира. Какъв е вотът в Благоевград, където двама души – единият не е направил нито едно изказване в НС - сина на кмета на Симитли, и синът на кмета на Разлог, пренареждат преференциите и стават първи и трети? Или политическите анализатори не разбираме процеса на харесване на даден политик или има някаква форма на направляван вот. Избират се кметски синове. Местанта власт се оказва решаващ фактор за конструиране поне частично на националната власт“

Чуйте целия разговор в прикачените файлове

Дарик