„Ние, родителите, сме тези, които позволяват да навлиза нова култура и да заменя нашата. Ако ние насочваме вниманието на децата към нашите корени, тогава те ще бъдат наистина здрави.“ Това заяви кукленият актьор Ивайло Енев, който гостува в студиото на Дарик Бургас заедно със своята колега и съпруга Александра Енева. По повод Деня на народните будители, двамата артисти от Държавния куклен театър в Бургас коментираха важността на своята професия за зараждането на отношение към родното в децата.

„Кукленото изкуство залага на това да положи едни основи на подсъзнателно ниво, на които детето да изгражда култура“, обясни Александра Енева. Тя е трето поколение куклен артист и по нейните думи, един от начините да помним народните будители е да ползваме българската драматургия. „Толкова много автори са сътворили прекрасни детски произведения. Това е един от начините нашият куклен театър да предаде това послание на децата,“ сподели актрисата.

Ивайло Енев добави, че семейството и училището са също толкова важни във възпитанието на децата, колкото и театърът. Той смята, че родителите трябва да намират равновесието между притока от чужди традиции и отстояване на националните ценности. Според съпругата му Александра Енева, чуждата култура е любопитна и децата трябва да опитват от всичко. „Но при някои семейства, които не настояват тяхното дете да научи стихчето за 1 ноември, а ще му купят костюм за Хелоуин, там определено надделява чуждата култура“, сподели своето мнение тя.

За двамата, най-голямата награда за труда им е реакцията на децата. „Когато се получават нещата, наистина сме много доволни, защото виждаме в детските очи радостта, искрата – това „будене“, за което говорим“, коментира Ивайло Енев. Като проблем обаче отчитат липсата на драматурзи за куклен театър в България. „Така поне можем да изградим вкус, да насочим вниманието на децата към важните неща“, обясни актьорът.

Театър в кутия – новата форма на изкуство у нас

Семейството куклени артисти също говориха за своя частен проект в театър „Трио“ – т. нар. театър в кутия. „В България, преди нас, никой не беше сътворил такова нещо“, обясни Александра Енева. Това е представление за един човек, при което зрителят наблюдава през дупка как в една кутия се разиграва цял спектакъл с миниатюрни кукли. „Изглежда сякаш се случва нещо автоматизирано. Затова го кръстихме „Театромат“, разясни тя.

Те вече са направили две подобни кутии – „Домът ни, гората“ и „Океанът“, като се надяват да направят и трета. Всичко това е плод на техния ръчен труд: „Хората си мислят, че е много простичко. Но за да го направиш, отнема наистина много часове“, каза Ивайло Енев. „Интересът е голям към театъра в кутия, защото отвън виждаш нещо много странно изглеждащо, в което всички надничат, и започва да ти става любопитно“, допълни Александра Енева. Според тях, дори възрастните стават за пет минути деца.

Двамата куклени актьори дадоха и съвет на порасналите: да бъдат искрени като децата. „Те мислят нещо и го споделят. Това ще спести толкова много неприятности. Да, понякога може да е болезнено. Но мисля, че прикритостта на възрастния човек много усложнява нещата“, каза Александра Енева.

Чуйте повече за артистичната дейност и бъдещите планове на Ивайло и Александра Еневи в звуковия файл от разговора на Никола Попов с тях:

Автор на статията: Никола Попов

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм