Европейското първенство по футбол 2024 е на прага на своя кулминационен момент, като Испания и Франция се готвят за епична битка за място на финала. Двата гиганта на европейския футбол ще се изправят един срещу друг в решаващия полуфинал, който обещава да бъде спектакъл от най-висока класа.

Испания: В търсене на съвършенство

Под ръководството на Луис де ла Фуенте, испанският отбор показва изключителна форма. С пет победи от пет мача, "Ла Фурия Роха" показа, защо е определяна за един от фаворитите на турнира.

В четвъртфинала срещу Германия, домакините на турнира, испанците показаха своя характер, побеждавайки с 2:1 в драматични продължения. Дани Олмо откри резултата в началото на второто полувреме, но германците успяха да изравнят чрез Флориан Вирц. В крайна сметка, Микел Мерино донесе победата на Испания в 119-ата минута, съобщи dsport.

Испанският отбор е единственият, който е спечелил всичките си мачове до момента, което ги поставя в уникална позиция. Никой отбор в историята на Европейското първенство не е печелил шест мача в един турнир, и това е целта на "Ла Фурия Роха". Формата на отбора е впечатляваща, като те са спечелили 15 от 19-те си мача от началото на 2023 година. Процентът на победи от 79% е най-високият сред всички европейски нации.

Франция: В търсене на четвърти еврофинал

От другата страна, Франция също има амбиции за титлата. Водени от Дидие Дешан, „петлите“ се стремят да достигнат своя четвърти еврофинал след успехите през 1984, 2000 и 2016 година. За разлика от Испания, обаче, пътят на Франция до полуфиналите не бе толкова убедителен. В четвъртфинала те преодоляха Португалия след дузпи, след нулево равенство.

Атаката на Франция не е достатъчно настойчива, отбелязвайки само четири гола в пет мача, от които два са от дузпи и два са автогола. Килиан Мбапе, една от звездите на отбора, има само един гол от 20 изстрела в турнира. Въпреки това, вратарят Майк Менян впечатлява с изключителните си изяви, напомняйки на Икер Касияс през 2012 година.

История на сблъсъците

Испания и Франция не са непознати един на друг на големи турнири. Вторник ще бъде шестата среща между тези два отбора в такива състезания. Франция има предимство с три победи, включително триумф на финала на Евро 1984 и четвъртфиналната победа през 2000 година. Испания, от своя страна, победи Франция на четвъртфинала на Евро 2012 по пътя си към титлата.

Специалното студио на Дарик радио започва около 18:45 часа с ексклузивни събеседници. Двубоят от 22:00 часа може да следите и в dsport.bg.