Испания триумфира с рекордна четвърта титла на Европейското първенство по футбол! „Ла Фурия Роха“ победи Англия с 2:1 във финала на Евро 2024, който се проведе на „Олимпиащадион“ в Берлин. Големите герои на мача се оказаха звездите на баските клубове Атлетик Билбао и Реал Сосиедад – Нико Уилямс и Микел Оярсабал.

Getty Images

Това е четвъртата титла за Испания на европейско първенство, което ги прави рекордьори в историята на турнира. "Трите лъва" пък станаха първият отбор, който губи два поредни финала на такъв форум.

Испанците откриха резултата в 46-ата минута с мощен диагонален шут на Нико Уилямс. Англия успя да изравни в 73-ата минута благодарение на резервата Коул Палмър, който се разписа с елегантен шут. В 87-ата минута Микел Оярсабал вкара решаващия гол, който донесе триумфа на Испания.

За най-добър млад играч беше обявен Ламин Ямал, който навърши 17 години ден преди финала. Той завърши Евро 2024 с рекордните четири асистенции и един гол.

Футболист номер 1 на турнира стана Родри

На трибуната при награждаването присъстваха принц Уилям, кралят на Испания Фелипе VI и принцеса София, които поздравиха футболистите.

Откриване

Преди началото домакините организираха традиционната церемония преди финалния двубой. Тя завърши с изпълнение на живо на химна на Евро 2024, след което играчите на двата отбора излязоха на терена на "Олимпиащадион".

Предпазливо първо полувреме

Финалът на Евро 2024 започна очаквано, с тотално предимство на Испания в притежанието на топката. Селекцията на Де ла Фуенте доминираше, стремейки се с множество разигравания да натисне Англия в нейната половина и да контролира играта.

Английският отбор, въпреки предпазливото начало, постепенно започна да играе по-освободено и организира няколко атаки. Тези атаки обаче не доведоха до реални голови положения. И двете страни се бориха упорито, но до края на първото полувреме нямаше сериозни опасности пред вратите на двата отбора.

Гол от съблекалнята

В 46-ата минута Испания излезе напред в резултата! Дани Олмо намери Ламин Ямал, който продължи топката към Нико Уилямс, а той с перфектен диагонален удар към долния ляв ъгъл прониза Джордан Пикфорд за 1:0! Ударът на лявото крило бе от 14 метра със скорост 116 км/ч., съобщи dsport.

Решаваща смяна

В 70-ата Коул Палмър се появи на мястото на Мейну и само три минути по-късно играчът на Челси изравни. Англия организира страхотна атака, при която Сака бе изведен отдясно, задържа, след което намери Белингам в наказателното поле. Звездата на Реал Мадрид извади с едно докосване топката пред наказателното поле, където бе Палмър, който от 20 метра стреля по земя в ъгъла за 1:1.

Победа за Испания

Испания стигна до второ попадение, слдед като Марк Кукурея пусна превъзходно подаване към Микел Оярсабал, който бе изпуснат от английската отбрана и от близка диатанция нямаше какво друго да стори, освен да прати топката в мрежата на Пикфорд за 2:1!

До края Англия не успя да стигне до изравнително попадение.