"В България различните видове зависимости не са разглеждани като вид заболяване", заяви "Кой Говори" по Дарик Ирина Атанасова от фондация “Кожа”.

Психичното здраве остава една от актуалните теми в съвременното общество. Но как българите се отнасят към този важен аспект от здравето си?

Стереотипи и недоразумения

Ирина Атанасова разкрива статистики, показващи, че "28% от българите смятат, че хората с депресия "просто трябва да се стегнат"." Този стереотип представлява сериозна пречка за хората, които страдат от депресия и се нуждаят от подкрепа.

„Галъп“: Според 28% от българите хората с депресия „просто трябва да се стегнат“

"Също така, 21% от респондентите смятат, че психологичните проблеми се решават с по-силно питие и добър сън", каза тя като се базира на данни от проучването на „Галъп интернешънъл болкан“.

Недостъпна на професионална помощ, препятствия и нужда от промяна

Ирина Атанасова разкрива, че 20% от българите считат, че трябва да решават сами своите ментални проблеми, а не да се обърнат към специалисти.

"Голяма част от българите смятат, че такава помощ е труднодостъпна или че е скъпа. Проблем е, че в България, трудно може да намериш към кого да се обърнеш, ако имаш психичен проблем", каза тя.

Ирина Атанасова също така разкрива, че държавата остава пасивна по отношение на решаването на проблемите в областта на менталното здраве: "Държавата се оценява като пасивна в решаването на такива проблеми".

Според нея в много държави в ЕС хората имат право да потърсят помощ за психични проблеми, а някои от сесиите се покриват от Здравната каса. В България обаче цените на специалистите са високи и недостижими за голяма част от населението.

Ирина Атанасова подчерта и проблема с разграничаването на различните видове зависимости в България. Тя посочи: "В България се прави разлика между различните видове зависимости. Те не са разглеждани като вид заболяване." 

Ирина Атанасова добави, че 1/3 от българите смятат, че алкохолът е решение на менталните проблеми, което може да доведе и до алкохолната зависимост.

"Статистиките показват, че 62% от хората считат, че трябва да търсят професионална помощ, но често не знаят къде да я намерят или как да си я позволят", каза тя.

"Все повече мъже прибягват към професионална помощ, което е похвално, като статистиките сочат, че най-често към помощ прибягват жените".

"За никого не е тайна, че зад самоубийството стои депресия или ментален проблем", коментира тя.

Пандемията от Ковид-19 също оказва влияние върху начина, по който хората мислят за менталното здраве. Ирина Атанасова отбелязва, че предишната вълна на изследването попада в периода на пандемията, която е оказала значително влияние върху психичното здраве на хората.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм