Иран започва днес съдебната си битка пред най-висшия съд на ООН за размразяване на американски активи за милиарди долари, които според Вашингтон трябва да отидат при жертвите на терористични атаки, за които е обвинен Техеран.

Процесът по ядрената сделка с Иран е спрян

Делото в Международния съд идва в момент, когато надеждите за съживяване на историческото споразумение, от което бившият президент на САЩ Доналд Тръмп се оттегли през 2018 г. и което имаше за цел да укроти ядрените амбиции на Иран, избледняват.

Иран представи нов дрон камикадзе, който може да поразява мишени в Израел

През 2016 г. Техеран заведе дело срещу Вашингтон в базирания в Хага Международен съд, след като Върховният съд на САЩ разпореди замразяване на ирански активи на стойност около 2 млрд. долара, като нареди парите да отидат при оцелели и роднини на жертви на атентати, за които е обвинена Ислямската република.

Иран залови „чужд“ кораб за контрабанда на гориво

Сред тях са бомбеният атентат през 1983 г. в казармата на американската морска пехота в Бейрут, при който загинаха 299 души, включително 241 американски войници, и бомбеният атентат в кулите "Хобар" в Саудитска Арабия през 1996 г., при който загинаха 19 души.

Иран обаче заяви, че замразяването на средствата нарушава Договора за приятелство със САЩ от 1955 г. - споразумение, подписано преди Ислямската революция в Иран през 1979 г. да прекъсне отношенията между страните.

САЩ обяви нови санкции срещу Иран заради кибератаката в Албания

Техеран твърди, че Съединените щати са конфискували незаконно ирански финансови активи и активи на ирански компании, а тъй като иранският религиозен режим е изправен пред икономически трудности след санкциите и рязкото покачване на потребителските цени, изходът на делото е от решаващо значение.

Ирански дипломати изгарят документи преди да напуснат Албания

На свой ред Вашингтон безуспешно се опита да дисквалифицира иска за възстановяване на активи за 2 млрд. долара с аргумента, че "нечистите ръце" на Иран - препратка към подозренията, че Техеран подкрепя терористични групировки.

През октомври 2018 г. САЩ обявиха, че се оттеглят от Договора за приятелство, след като по отделно дело Международният съд нареди на Вашингтон да отмени свързаните с ядрената енергетика санкции върху хуманитарни стоки за Иран.

Албания прекъсна дипломатическите си отношения с Иран

Международният съд е висшият съд на ООН и е създаден след Втората световна война, за да решава спорове между държавите членки. Решенията му са задължителни и не могат да бъдат обжалвани, но той няма средства да налага тяхното изпълнение.

Преговори в застой

Днешното изслушване, на което представителите на САЩ трябва да отговорят в сряда, идва в момент, когато намаляват надеждите за съживяване на ядреното споразумение между Техеран и Запада от 2015 г., което предвижда облекчаване на санкциите срещу ограничаване на ядрената програма на Иран.

Израел заплаши Иран

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп се оттегли през 2018 г. от нареченото от него "ужасно" международно ядрено споразумение и започна да налага отново санкции, което накара Техеран да оттегли ангажиментите си, поети по пакта - Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД).

От април миналата година във Виена се водят преговори, чиято цел е да се възстанови споразумението, като се отменят отново санкциите срещу Техеран и се подтикне Иран да изпълни изцяло задълженията си.

Иран осъди на смърт двама ЛГБТ активисти

Но преди девет дни европейските сили изразиха "сериозни съмнения" относно искреността на Иран в търсенето на ядрено споразумение, като добавиха, че Техеран продължава да "ескалира ядрената си програма далеч отвъд всякаква правдоподобна гражданска обосновка".

Изявлението на Франция, Германия и Великобритания дойде ден след като държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен оцени, че последният отговор на Иран по ядреното споразумение е стъпка "назад".

Иран предлага енергия на Европа срещу отмяната на санкции

Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел, който координираше преговорите през последната година и половина, заяви пред АФП миналата седмица, че преговорите са в "задънена улица".

Споровете с Иран включват настояването на Техеран ядреният наблюдател на ООН да прекрати проучването на три недекларирани обекта, за които има подозрения, че са работили преди това в областта на ядрената енергетика.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм