Да бъдеш скаут е не просто приключение сред природата – това е път към изграждане на ценности, доверие и отговорност. Това каза в ефира на Дарик Йоана Григорова, председател на Националната скаутска организация на България (НСОБ).

Григорова ръководи организацията, която вече десетилетия насърчава деца и младежи да се свързват с природата и да развиват важни умения за живота. Скаутството у нас набира все по-голяма популярност и привлича млади хора от различни социални и културни среди.

Какво означава да си скаут?

Буквално преведено, думата означава „разузнавач“, но за нас тя е много повече – тя е начин на живот,“ казва Григорова. Скаутството има два основни измерения – морално и практическо. Младите скаути дават обещание да спазват скаутския закон, да бъдат честни, почтени и всеки ден да извършват по едно добро дело. В същото време те овладяват важни умения – ориентиране сред природата, оказване на първа помощ, работа в екип и лидерство.

Скаутският поздрав – три изправени пръста и малкият, покрит от палеца – също носи дълбока символика. „По-големият помага на по-малкия. Това е принцип, който следваме и в живота,“ обяснява Григорова.

Как скаутството променя живота?

Григорова е убедена, че скаутството има силата да преобрази младите хора. „Когато на лагер се съберат деца от различни краища на страната, с различен социален статус, още след няколко дни марковите дрехи вече са покрити с прах, а това няма никакво значение. Всички спят на едно място, ядат едно и също и се учат на толерантност, съпричастност и отговорност.“

Организацията често организира доброволчески инициативи – засаждане на дървета, събиране на храна за хора в нужда, помощ за деца, лишени от родителска грижа. Така младите свикват да бъдат активни и полезни граждани.

Лагери и приключения сред природата

Най-голямото събитие за НСОБ е летният лагер, който тази година ще се проведе от 6 до 17 август край Сливен. По време на лагерите децата учат на практика – изграждат лагери, готвят на огън, преминават приключенски трасета, участват в походи и вечер се събират около лагерния огън за песни и истории.

„Всеки лагер завършва така – с усмивки, приятелства за цял живот и сълзи при раздялата,“ казва Григорова.

Как да станеш скаут?

Скаут може да стане всеки на възраст над 7 години. Родителите, които искат децата им да се включат, могат да намерят информация на сайта и социалните мрежи на организацията. Най-активни са регионите София, Пловдив, Бургас и Габрово.

„Скаутството е второ семейство“

Григорова започва пътя си в скаутството на 14 години и повече от 11 години е отдадена на каузата. „Като тийнейджър скаутството ми даде увереност и вяра в себе си. Като лидер ми показа колко ценно е да даваш време и усилия за другите.“

Най-важният урок, който е научила, е значението на доверието: „То е най-ценният ресурс – да можеш да го даваш и да го получаваш.“
„Нашата цел е днешните младежи да израснат като хора, които утре ще изградят едно по-отговорно общество. И дори да не си скаут, можеш да бъдеш част от това по-добро бъдеще.“

Гледайте още в прикаченото видео