
Интервю на Искра Койчева с главния инженер на Напоителни системи - клон Марица инж. Никола Кърнолски
Държавата няма пари, за да се справи с превенцията или с последствията от наводнения, бедствия и аварии. Това заяви в обзорната седмична програма на Дарик Пловдив Никола Кърнолски – главен инженер на „Напоителни системи“ клон Марица.
Вариантите за почистване на речните корита и дигите към момента са два, уточни той. Това са възлагане на дейността на външна фирма, чрез обществена поръчка или поемане на работата и отговорността от "Напоителни системи" със собствена техника и екипи, с които институцията не разполага.
Ресурсът ни е крайно недостатъчен, коментира още в ефира на Дарик инж. Никола Кърнолски. В пловдивската структура, която е най-голямата в страната, работят 33-ма служители, а за да е ефективна работата ни броят им трябва да е поне три пъти по-голям, подчерта хидроинженерът. Той допълни, че във всяка една институция, която е свързана с превенция на наводненията, проблемът е силната централизация. Ако не искаме за всяко нещо разрешение от София, дейността ни ще бъде много по-ефективна, каза още той.
В поредица материали на Дарик радио Пловдив за обраслото с гъста растителност и приличащо на гора корито на река Стряма в участъка на село Трилистник, показахме предписанието от началото на година на Междуведомствената комисия към Областна управа, в което заключението на експертите е именно "Напоителни системи" - клон Марица да почистят коритото спешно. Месеци след това нищо такова не се случи, и на 2 септември, въпреки предупрежденията за опасността, които направи от ефира на Дарик кметът на селото, огромната вълна на река Стряма, идваща от Балкана, го заля и стотици къщи останаха под вода. На въпрос на Дарик защо не е изпълнено предписанието, при условие, че за състоянието на този участък се сигнализира от поне 7- 8 години, инж. Кърнолски обясни, че основните причини са липса на средства и дългите процедури по възлагането на обществени поръчки.
По думите му, новото управление на държавата трябва да направи всичко възможно да бъдат увеличени средствата за предотвратяване на бедствията.
Каква е синхронизацията в работата на Напоителни системи и Басейнова дирекция и възможна ли е превенцията срещу наводнения, чуйте още от интервюто на Искра Койчева с инж. Никола Кърнолски.
Редактор Лалка Златанова
Още по темата
- Български учен с историческо откритие: Ранна инфекция може да отключи рак на дебелото черво
- Поленова алергия: Симптоми, превенция и съвременни методи за облекчаване
- МВР ще преследва агресивните шофьори с необозначени патрулки
- Паник атаки, бърнаут и гръбначни изкривявания – превенция и решения на едно място. Включи се в „КОД: Превенция“ през април