
Чуйте разговора с председателя на сдружението на производителите на растителни масла Яни Янев:
Украйнският внос спря, но това не вдигна цените на българската стока.
Ако Украйна влезе в ЕС, в украинските зърнопроиозводители ще трчбша да спазшат всики правила, които спазваме и ние. Това каза за предаването „Агросвят” Радостина Жекова от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. „Трябва да се има предвид, че инфлацията оскъпи производството, а европейския земеделец е длъжен да изпълнява строги регламенти, които допълнително оскъпяват производството”, допълни Жекова.
"Обидно е хора, които не разбират от земеделие да обясняват как стоят нещата в него. Секторът зърнопроизводство субсидирания у нас, но и най-ниско финансирания на база декар. В България има 35 млн. декара обработваема земя, за която се получават 33 лв. субсидия, на която се плаща данък печалба", допълниха Радостина Жекова и председателят на НАЗ Илия Проданов.
България е в топ 5 на производителите на слънчогледово олио в света и за да запазим тази водеща позоция, трябва да работим на пълен капацитет. Затова е необходима суровина за производство, заяви в ефир на Дарик председателят на сдружението на производителите на растителни масла Яни Янев. Той отрече да има спор с българските зърнопроизводители. „Искаме да купуваме роден слънчоглед, но само на пазарни и реални цени. Световните борси определят цената. Забраната за внос от Украйна е безсмислена и няма да промени борсовите цени.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- МФ предлага: 0% ДДС за хляба и брашното до средата на 2024 година
- Кирил Вътев пред Дарик: Добра икономика се гради и на базата на добре развито земеделие и производство на храни
- “С натиск не става”. Полша обяви, че няма да доставя повече оръжия на Украйна
- Акад. Денков: Кабинетът се споразумя с протестиращите, без да се налагат отстъпки