Има ли място темата за Близкоизточния конфликт в българските университети? Тази тема коментираха в предаването “Кой говори” по Дарик двама от инициаторите на първата публична дискусия за хуманитарната катастрофа в Газа доц. Огнян Касабов, преподавател по философия в СУ “Св. Климент Охридски” и Радина Чакърова, студентка втори курс Българска филология, Факултет по славянски филологии, СУ “Св. Климент Охридски”.
Зедно с нейни колеги, Радина е провела анкета в други университети, свързана с конфликта в Ивицата Газа, с която са искали да разберат до колко са запознати студентите с войната там.
“Открихме колеги, които имат ясно изразена позиция, но преобладават такива, които не са чували дори за конфликта, което може да считаме за политическа апатия, която е породена от малкото информация в медийното пространство“, каза Радина.
Според доц. Касабов този конфликт отправя сериозни предизвикателствата към мисленето за бъдещето.
“Това не е просто някакъв локален конфликт, а той проблематизира някои неща, които бих искал да се обсъждат повече - въпросът за човешкото достойнство и новите права на човека, въпросът за новите форми на дехуманизация, на които населението в Газа е подложено, етиката на употреба на съответните технологии, свързани с изкуствения интелект.", допълни той.
Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.