Синоптичната комисия се явява пред слушателите с една много добра и една не толкова добра новина.

Добрата новина е, че в следващите десетина дни хем ще е по-топло от обичайното, хем почти няма да вали. Следват дълги дни на хубава, мека есен.

Очаква ни хладно утро, но слънчев ден

В периода четвъртък-събота малко ще захладнее заради пренос на по-студен въздух от североизток. Това ще се усети главно в Източна и Североизточна България, но от събота нататък и в началото на следващата седмица температурите ще се повишат и на места в низините на страната ще достигат до 25-26 градуса.

И това хубаво, меко есенно време ще продължи до 28, 29 октомври. По-нататък не е особено ясно какво ще последва, но вероятността за по-сериозно захлаждане се увеличава. Тогава ще се увеличи и вероятността за по съществени валежи.

Ново свлачище във Венецуела взе още жертви (видео и снимки)

Идващите почивни дни - събота и неделя - 22 и 23 октомври, се очертават да са хубави, предимно слънчеви и с меки есенни температури.

В средата на следващата седмица вероятността за слаби превалявания ще се увеличи, но тепърва ще се уточнява дали това влошаване на времето ще засегне цялата страна, или само отделни райони.

Вероятността за мъгли в низините и около реките се запазва висока.

Хубаво есенно време и през следващата седмица

В началото Синоптичната комисия съобщи, че има една добра и една не толкова добра новина.

Не толкова добрата новина се изразява в научни публикации от последните дни, които дават основание да се предположи, че е възможно предстоящата зима да е по-студена от очакваното.

Данни за това се съдържат в изследавнето на полярния вихър и наличието на по-обширна снежна покривка в големи райони на Сибир и в Северна Канада още през октомври.

Грета Тунберг: Германия прави „грешка“, като се отказва от ядрената енергия заради въглищата

При по-слаб полярен вихър, както се очаква да е през идващата зима, студените арктически нахлувания далеч на юг над Северна Америка и Европа са по-вероятни, отколкото при силен и добре оформен полярен вихър.

Изображение на отслабен полярен вихър   /Снимка: Уикипедия

Полярният вихър е област на ниско налягане около северния полюс, в който се "заключват" много студени въздушни маси. При стабилен полярен вихър този много студен въздух не може да се спусне към средните географски ширини и зимата обикновено е по-мека. При разпадането на полярния вихър или неговото разделяне на две или повече части от области на високо налягане, студен въдух се спуска далаче на юг - в Европа до Гърция, дори до Египет и Северна Африка, а в САЩ чак до бреговете на Мексиканския залив.

Изображение на силен полярен вихър   /Снимка: Уикипедия

По-рано образувалата се снежна покривка в обширни райони на Северна Азия и Северна Канада води до образуването на мощни антициклони, които могат да се вклинят в циркулацията на полярния вихър, да я разбият, образно казано, и много студени въздушни маси с арктичен произход да се спуснат далеч на юг. Такъв е принципният механизъм.

А дали това ще се случи през идващата зима - предстои да разберем. Но в момента се наблюдават първоначални условия за това.

Рекорд в Сидни: Никога не е имало толкова много дъжд (видео)

Разбира се, в цялата тази картина роля има и общата атмосфрена циркулация в Северното полукълбо между ноември и феврурари.

Но в обозримо бъдеще, тук на Балканите и у нас, ни предстоят меки есенни дни с температури, през по-голямата част от времето до края на месеца, по-високи от обичайните.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм