Темата за насилието в училище и онлайн тормозът продължава да бъде актуална. В последните дни станахме свидетели на обществена полемика относно това какъв трябва да е подходът при такъв вид актове и може ли да се стигне до решение на проблема.

Сред най-големите страхове на младежите днес е това да не попаднат в интернет пространството. “Онлайн насилието засяга много младежи, ние сме генерация, която прекарва голяма част от времето си онлайн. Много по-лесно е и изисква по-малко смелост да нахейтиш някого онлайн, отколкото офлайн. Хората не се замислят какво могат да причинят на отсрещния. Клиповете, които се качват в интернет, дават лош пример. Те могат да бъдат свалени, но винаги остава информация, това е една от най-големите заплахи“, коментира в предаването “Кой говори“ по Дарик дванадесетокласничката Симона Тодорова, участник в младежкия панел на Националния център за безопасен интернет.

Симона е в панела от две години, като споделя, че там постоянно се следят проблемите на млади хора и се създават кампании и дискусии с тях, а целта е предпазване от вредите. В екипа на центъра могат да се включат и други хора, тъй като инициативите и проблемите, с които се сблъсква групата, помагат в изграждането на личностни качества, важни за бъдещото на всеки човек.

Според психолога Доника Боримечкова балансът на обществото между онлайн и офлайн живота е силно нарушен заради ситуацията с пандемията в световен мащаб. Тя смята, че няма покачване в случаите на агресия в страната, а повече публичност, тъй като всички са в интернет. “Трудно ми е да кажа, че наблюдаваме покачване, просто забелязваме повече публичността на агресивните прояви. Когато говорим за реален тормоз, той е ограничен до сградата в училището, но за онлайн тормоза ситуацията е различна, защото там насилникът има достъп до жертвата си 24 часа всеки ден заради устройствата, които ползваме.“

По нейни думи много често децата започват такъв вид акт под формата на криворазбрана шега. Проблемът е, че агресията е нормализирана в нашето общество, което прави трудно схващането на разликата от шега и минаването на някои граници. Психологът също така смята, че медийното пресподеляне и отразяване на клипове кара жертвата да преживее тормоза отново и отново.

Относно въпроса за това дали трябва да се прилагат санкции към всички, които споделят такъв тип съдържание, експертът от Центъра за безопасен интернет Емануил Георгиев коментира, че е трудно да се случи такова нещо, защото в социалните мрежи има много хора, които пресподелят даден материал, с цел да повдигнат дискусия, а не от лоши намерения. Също така заради Закона за защита на личните данни не е лесно да се установи кой е първоизточникът, от когото е тръгнало разпространението на материала. 

Наблягаме върху превенцията. Говорим за постъпки на непълнолетни и на тях трябва да гледаме като на деца въпреки извършеното. Те се развиват и ако подлежат на наказание, това може да остане като петно за тях, ако се разпространява в интернет“, коментира още Емануил Георгиев.

Според Симона Тодорова този феномен може да се ограничи чрез поддържане на будната съвест. “Можем да се опитаме да събудим съвестта на хората, да ги накараме да се поставят на мястото на другите.

Друго важно решение може да бъде сътрудничествота между обществото и институциите. “Лесно ни е да виним децата, но не са достатъчни само родителите, за да ги отгледат. Едно дете има нужда от цялото общество, учителите, училището, заобикалящите, има нужда от непознатите, не трябва да си затваряме очите всички“, коментира още по темата психологът Доника Боримечкова.

Тя призова да се обръща внимание на всички деца, не само на познатите. “Трябва да ги гледаме като субект на собствените ни права. Родителите са тези, които дават сигурната основа за децата си. Учителите са тези, които подкрепят младите да влязат в отговорностите, въвеждат човека в колектив".

По случай световния ден по безопасен интернет, младежите от центъра ще проведат безплатно онлайн събитие на 8 февруари от 10 часа във Фейсбук страницата на Националния център. На него ще участват психолози и млади хора, които ще коментират темите за видеоигрите, дезинформацията, кибертормоза, техните ползи и вреди.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук