"С "Продължаваме промяната" се опитваме да отговорим на въпроса - какво ще се промени на следващите избори, за да не бъдат те още едно издание на същите избори. Важно е гражданите да видят, че в едната част на политическото пространство има формации, които могат да намират допирни точки въпреки различията. В този период има нарастваща фрагментация и отнякъде трябва да тръгне обратната тенденция. Искаме да въведем това нещо като нов политически факт".
Това каза пред БНР Христо Иванов, съпредседател на "Демократична България", цитиран от БГНЕС.
Коалицията между ПП и ДБ има голям потенциал. Ето защо
И допълни, че няма притеснение от участието на ДБ в една или в друга коалиция, защото става въпрос за генерации в демократична общност:
"Знаем как да отстояваме идентичността си в отбор, който е по-голям от нас, как да налагаме дневен ред... Нямаме притеснения, че нашите избиратели няма да разберат усилията ни да решим проблема на България. Не сме се загубили за 30 години, няма да се загубим и за 30 напред".
Иванов допълни, че ГЕРБ често се описват като евро-атлантическа формация, но когато стане дума за истинско движение в евро-атлантическа посока, реалността е друга:
ПП и ДБ с обща кандидатура за кмет на Пловдив
"По този начин стои въпросът с правосъдната реформа. ГЕРБ твърдят, че искат да я направят, но правят всичко възможно да я провалят. Винаги се намират оправдания от тяхна страна да не се случи това нещо. Заявките са едно, когато се стигне до действия – става друго".
По думите му всеки бъдещ разговор между ДБ и други политически сили ще бъде на базата на конкретни действия и способност на съответните партии да ги доведат до резултат.
"Разговорът ще бъде за конкретни цели. Интересуват ни конкретните пътища към бъдещето. Ще разговаряме за тях".
Христо Иванов изрази безпокойство, че БСП все по-плътно се приближава към "Възраждане" като позиции и определи това като проблем за българската политическа структура.
Бойко Борисов поиска оставката на кмета на Пловдив
"БСП се превръща в лошо копие на "Възраждане".
По темата за РСМ той заяви, че липсва цялостна политика от страна на институциите, която да оказва дозирани степени на натиск върху властите в РСМ за определени действия и да се ангажира с позитивни послания на територията на РСМ.
Македонският вътрешен министър: Полицията на РСМ беше пример за европейско поведение
"Инструментариумът го има, но не се използва. България продължава да държи пръста си върху спусъка на въпроса - дали Македония ще преговаря, или не. Докато не бъде променена конституцията на РСМ, реални преговори няма да има... Имаме повече възможности за влияние, просто Министерството на външните работи трябва да започне да ги прилага на по-широка база - конструктивно, добронамерено, но твърдо спрямо властите в РСМ, за да може обществото да разбере, че не може да искаш да си член на европейското семейство и с европейския народ, който е най-близо до теб, да си в постоянна вражда".
Още по темата
- Проф. Румяна Коларова: Идиотско е очакването да се отстъпи власт
- Радан Кънев съзря нарцистична егоистичност в кампанията на ПП-ДБ, която им попречила за вдигнат резултата с повече
- Драгомир Стойнев: Необходимо е партиите да започнат да си говорят
- ЦИК решава за ДПС-Доган, след като ГРАО провери подписите за регистрацията (ВИДЕО)