В Деня на Черно море с акция пред Министерството на околната среда и водите активисти от Грийнпийс поискаха Маслен нос да се превърне в първия изцяло морски резерват в България. Те внесоха петиция, подписана от 15 хиляди български граждани. Освен това екоактивистите донесоха в екоминистерството и шамандура, която е една от десетките, които стоят във водите на Маслен нос. 

Снимки: БТА

“Грийнпийс” поиска Маслен нос да се превърне в резерват

Шамандурите са изоставени от собственици на ферми за миди. Координаторът на  кампанията  „Живо Черно море“ Мартин Томов от  „Грийнпийс“ - България,  обясни, че шамандурите стоят повече от шест години, изоставени са там и по думите му са пословичен пример за безхаберието на всички институции към морските проблеми:

Ние сме тук, за да внесем петицията, подкрепена от 15 000 души. Ако министър не слезе скоро, ще внесем петицията заедно с шамандурата вътре в министерството”.

“Грийнпийс” поиска Маслен нос да се превърне в резерват

Той посочи част от проблемите, които се крият под повърхността на морето:

“Един от тях е дънното тръбиране - това са едни големи мрежи, които се влачат по дъното на морето. Най-често се случва това в защитени зони и никой не го контролира, въпреки че е забранено. Това всъщност изорава цялото дъно и пречи на всички морски организми. Освен това имаме страшно голямо замърсяване, както от реките, така и с микропластмаса. Тази шамандура е един от примерите за пластмасови обекти, които се реят неконтролируемо в морето. Също така войната в Украйна влияе страшно много на морските екосистеми и климатичните промени, за съжаление”, каза Мартин Томов.

Снимка: Мирослав Калугеров / БТА

“Грийнпийс” поиска Маслен нос да се превърне в резерват

Исканият резерват в района на Маслен нос би се превърнал в убежище за много видове и би спомогнал увеличаването на тяхната популация, допълни той. И добави, че само в рамките на от 3 до 5 години броят на организмите се увеличава до четири пъти. 

Томов обясни и, че се надява да спре безхаберието, което се вижда около Маслен нос и да се обявят морски резервати.  

Дарик

За проблема активистите разговаряха с Мирослав Калугеров, директор на дирекция „Национална служба за защита на природата“. Той увери:

Ще се извършат съответните проверки и ще се предприемат съответните действия”.

Той обясни, че предложението за създаване на морски резерват ще бъде разгледано, а от "Грийнпийс" ще го внесат следващия месец.  Калугеров обясни, че след това ще бъде проведена работна среща, на която да бъдат обяснени причините и съответно аргументите за обявяването на тази нова защитена територия. 

На 31 октомври 1996 година България, Турция, Грузия, Румъния, Русия и Украйна подписват Стратегическия план за действие за възстановяване и опазване на Черно море. Международният ден на Черно море обръща общественото внимание към проблемите на Черноморския басейн и начините за неговото опазване като една от най-уязвимите морски екосистеми в света.

Чуйте прикачения звуков файл.