На 22 юли е отчетен най-топлият ден в световен мащаб от началото на метеорологичните измервания, а през последната година светът се е затоплил с градус и половина. Това каза редакторът на „Блу Линк” Павел Антонов, като се позова на информация на Националния институт по метеорология и хидрология. 

“През последните 12 месеца светът е по-топъл с 1,5 градуса от средното спрямо края на 19 век и по данните на Националния институт за метеорология и хидрология, България е сред страните, в които нарастването на средната температура е по-рязко, отколкото в останалата част на среда”, заяви Павел Антонов.  

Изпълнителният директор на „Грийнпийс” Меглена Антонова обяви какви мерки могат да бъдат приложени, за да се противодейства на промените в климата: 

“Три неща можем да правим. Едното е смекчаване на ефектите от климатичните промени, другото е адаптация и накрая е намиране на баланс между това да бъдат компенсирани държавите, които са най-силно засегнати и общностите, които са най-силно засегнати. Най-силно засегнати са най-уязвимите групи от нашите общества и това се видя всъщност от пожарите, на които бяхме свидетели”. 

По думите ѝ трябва да се вложат усилия за намаляване на вредните емисии, тъй като според нея те са причина за проблемите.

Бившият министър на екологията Борислав Сандов разкритикува „Мини Марица – изток”.

“Компанията, най-отговорна за климатичните промени в България - тази, заради която има най-много емисии в България, намираща се в близост до последните пожари, разполагаща с техника, макар и да е на голяма загуба... Говоря за „Мини Марица – изток”. Тази компания някак си изчезна от полезрението, не участва активно, не се включи в гасенето на пожарите, не изпрати техника”, възмути се Сандов. 

Всички организации от коалицията се обединиха около нуждата да има политики по посока на промените в климата.


Чуйте прикачения звуков файл.