Както е тръгнало, така продължава. С още дъжд, гръмотевици, на места и порои - в следващите 7 дни. Няма особена промяна в синоптичната обстановка над страната и това удължава още периода на нестабилно време със следобедни валежи и гръмотевици.

Тези явления, типични за този период на годината, ще продължат с различна интезивност и през следващите 7 - 8 дни, като на запад и най-вече в планинските райони ще бъдат интезвини, като са възможни нови проливни валежи и прииждане на реки. Както това се случи на места в Северозападна България в последните седмици.

Проливни дъждове наводниха къщи и отнесоха коли в Берковица (видео)

Атмосферното налягане над Балканите е по-ниско, има голяма неустойчивост в атмосферата, влага и в комбинация със силното слънчево греене се получава взривоопасната смес - мощни купесто-дъждовни облаци и проливни валежи.

Тези явления ще продължат всеки ден до края на седмицата, като в отделните дни ще обхващат и райони от Източна България - към края на седмицата. Идващите събота и неделя се очертавата буреносни. Но като цяло тези явления на изток ще бъдат по-скоро изключение, отколкото правило.

Държавата със спешни мерки в засегнатите от дъждовете райони

Така е било и през годините - планинските райони на Западна и Централна България създават условия за развитие на тези процеси. В следващите дни не са изключени и градушки.

Трябва да следите краткосрочните прогнози на НИМХ, те ще очертават районите и часовете от деня, в които ще се развиват тези опасни атмосферни явления.

Прогностична крата на по-високите температури у нас около 23 юни. Pivotal

Според средносрочните синоптични модели този период на нестабилно време с валежи и гръмотевици ще приключи около 20 юни и след това, за няколко дни, ще бъде предимно слънчево и внимание - дори горещо.

Атмосферното налягане над стараната ще се повиши и с настъпването на астрономическото лято, около 21 юни, като по поръчка и температурите ще се повишат осезаемо.

Климатолози: Ако целите ни са да се защитим от „значителни вреди“, то те не са достатъчно добри

Според моделите след 21 юни на места в страната - в низините на Южна България и по поречието на река Дунав, се предполага да измерим температури до 38 градуса. Това си е горещо време. Така че от дъжд и прохлада вероятно ще навлезем в период на по-сухо и горещо време.

Колко ще продължи този период? Трудно е да се каже. Нека все пак видим развитието на синоптичната обстановка в следващите дни, дали ще се потвърдят данните за първата гореща вълна за това лято, след това ще видим колко време ще продължи. За момента се прогнозира в рамките от 3 до 5 дни.

Ако тово се случи, ще бъде и първото проявление на истинското лято у нас за тази година, след дългата и хладна пролет.

Може ли старите слънчеви панели да доведат до екологична катастрофа?

Обобщено - още за седмица дъжд и гръмотевици, после по-сухо и топло, дори горещо време.

Медиите отново повдигнаха добре забравената тема за края на леда в Северния ледовит океан през лятото - тема, която бе актуална преди двайсетина години - тогава се правеха прогнози, че ледът около полюса ще изчезва напълно през септември, дори се даваха и годините, в които това ще се случи, средата на миналото десетилетие. А икономистите чертаеха светли картини на корабни маршрути до Далечния изток покрай северните брегове на Русия.

Разбира се, това не се случи. Не само това, но и в последните години ледът през лятото в Северния ледевоти океан се стабилизра на над 3 млн. кв. километра.

Учени построиха къща от бетон и използвани памперси

Под въпрос е дали тези прогнози за лета без лед на север не са силно преувеличени. В последните публикации се твърди, че след 2030 година това може да се случи. 

Според последните рецензирани научни изследвания, Северният ледовит океан е бил без лед през лятото преди около 8 хиляди години, веднага след края на последната ледникова епоха. Тогава глобалните приземни температури са били по-високи от настоящите, без да е имало индустрия и селско стопанство, които да изпускат значителни количества въглероден диоксид. Това показва, че процесите в климата са много сложни и простите обяснения обикновено са погрешни.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм