От години живеем в силна комуникационна война – обединиха се в своя анализ на политическите трусове и последния развой на събитията коментаторите на "Голямото жури" по Дарик радио в състав: главният редактор на "Капитал" Алексей Лазаров, журналистката и директор на програма "Кампании и комуникации" в Българския хелзинкски комитет Надежда Цекулова, изпълнителният директор на Българския център за нестопанско право Надя Шабани и издателят и бивш депутат от "Демократична България" Манол Пейков.
Светлин Стоянов пред Дарик: Още депутати ще напуснат ИТН
"Ние съвсем естествено и по човешки се надявахме, че някак си бързо ще излезем от тинята, но това беше доста нереалистично. Когато много дълго си дълбал в дъното, след това би било изненадващо да успееш да изплуваш на повърхността с един отскок", заяви Надежда Цекулова.
"Очевидно ще са нужни много усилия, очевидно още много имаме да преживеем", смята тя и разказа, че подобно на много приятели и съмишленици, и тя вчера се е почувствала ужасно "обезнадеждена" и "обезбъдещена".
Бой в парламента между депутати на ПП и ДПС (видео)
Цекулова подчерта, че въпреки тежката и "доста мрачна" ситуация, нямаме право да се отчайваме и да се предаваме.
"Единственото, което ни остава като инструмент, като оръжие срещу спускащия се мрак, е да не се отказваме", отбеляза тя.
По думите на Надя Шабани изграждането на демократичните институции, на отвореното управление е процес, който ние трябва да направим.
Протестът пред НС вчера: Карадайъ напуснал парламента през входа за журналисти
"Мисля, че вече поне постигнахме тази зрялост да си дадем сметка, че никой няма да дойде нито от Европа, нито от Русия, нито от Америка да ни направят демократичната държава, а ние ако искаме, ще я направим", констатира Шабани.
Тя изрази удовлетворение, че се усеща все по-голяма критичност от страна на гражданите и на медиите в наблюдението на всяко действие, което се предприема от управляващите.
Според Алексей Лазаров сега виждаме какво се е случвало още от март месец насам.
Депутатка от ПП: Историята се повтаря, няма да позволим децата ни да живеят в такава държава
“Коалицията практически се е била разпаднала оттогава и не е съществувала, не е могла да работи практически, не е имало парламентарно мнозинство, сега се стига до нейния публичен и по-скоро заслужен край”, посочи главният редактор на "Капитал".
По думите му Бойко Борисов не може да се върне на власт.
“Няма да има парламент, в който практически да няма опозиция. Няма да има управление, което да е 100% доминирано от ГЕРБ и ДПС”, прогнозира той.
Манол Пейков коментира, че това е окопна война и подчерта, че единственият начин да си отвоюваме континента е чрез “острови на нормалност”.
Още един депутат напусна парламентарната група на ИТН
"Демократична България" проби с огромни усилия онази мъничка дупчица в стената на статуквото, през която ПП след това мина", каза той.
По думите му чисто исторически те яхнаха гребена на вълната.
Според него ДБ е доста по-ясна в конкретни свои позиции, докато ПП в доста случаи се държи малко по-меко и търси начин да лавира.
Алексей Лазаров определи ИТН не като партия, а един "приятелско-работен кръг, който през годините се е развил някак си неясно за нас".
Ицо Хазарта в НС: Нарекох „шепа нещастни фашисти” 13 души в тази зала (видео)
По думите на Надежда Цекуловап политическите представители на партиите, които искат да продължат промяната, трябва да започнат да обясняват и рисуват по-ясно картината на живота на хората.
Тя посочи, че има проблеми на високо държавно ниво, които наистина са определящи за развитието на държавата и съответно за живота на всеки от нас, но те не могат да бъдат разказани във въображението и в представите на хората за техния живот.
Тошко Йорданов: ИТН е стабилна, Сименов остава наш приятел
“Когато отиваш на избори, не можеш да говориш само за Гешев”, уточни Цекулова.
“Не можем да се сърдим на хората, че не са ни разбрали, ние сме тези, които трябва да адаптираме начина си на говорене и обясняването на посланията си, така че да ни разберат възможно най-много хора и да разберат, че посланията, които ние отправяме, засягат техния личен свят и тяхното лично благополучие”, добави още журналистката.
Надя Шабани подчерта, че от няколко години се намираме в силна комуникационна война и новите политически лидери следва да си дават сметка за това.
НС ще проведе извънредно заседание във вторник за вота на недоверие
Пейков, от друга страна, обърна внимание, че на първо място става въпрос за наличието на ресурси.
“Ако щете вярвайте, в "Да, България!" сме събирали от собствените си заплати и лични ресурси за всяко нещо. Говоря за десетки хиляди”, посочи бившият депутат от ДБ.
Според Надежда Цекулова е важно политиците да проявяват емпатия и разбиране, когато се срещат с потенциални избиратели.
"Ако това правителство не беше подлагано на изключително тежка комуникационна война, всъщност вероятно щеше да продължи да се радва на доста високо обществено одобрение", смята журналистката.
Мирослав Иванов: Процедурата по избора на нов председател може би остава за сряда
По думите ѝ липсва политическа реакция срещу тази дезинформационна война.
“Ще трябва да минем през предсрочни избори в някакъв сравнително скорошен период”, каза Алексей Лазаров.
Надя Шабани е на мнение, че ГЕРБ няма да формират правителство, ако им бъде връчен мандат от президента.
“Сегашното правителство в момента няма никаква изгода да продължава, дори да си осигури т.нар. независими депутати, защото това е крайно нестабилно и непрекъснато ще бъдат изнудвани”, посочи още тя.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм