До края на годината може да има не едно, а две увеличения на пенсиите, съобщи пред БНТ социалният министър Георги Гьоков, като се смята, че първото ще е осъвременяването от 1 юли, което е задължително по закон, а второто може да е свързано с още едно преизчисление към последното тримесечие на годината.

Той увери, че неприятни изненади няма да има, въпреки че в началото на годината половината пенсионери получиха по-ниски суми от пенсия и добавка.

Гьоков: Разработваме варианти за увеличаването на всички пенсии от 1 юли

За 1 юли се търси начин 60-те лв. да влязат в основния размер на пенсията, като вариантите са няколко и работната група все ще прави изчисления, т.е. решение няма. Единият вариант е чисто механично Ковид добавката да бъде обявена за анти-инфлационна и да влезе в пенсията. Това обаче не е харесван от експертите вариант, стана ясно от думите на Гьоков. Това би било крайно несправедливо за хората с по-висок осигурителен принос, тъй като най-голямо увеличение ще получат хората с ниски пенсии. Освен това структурата на пенсиите ще се разкъса допълнително, като ниските пенсии доближат средните.

Справедливият вариант предполага 60-те лв. да влязат в основния размер на минималната пенсия и оттам нататък със същия процент да се увеличат всички останали пенсии. Така ще се запази връзката между размер на пенсията и осигурителен принос. Това обаче е непосилен разход за бюджета, тъй като означава 16% увеличение от 1 юли. В бюджета за момента са осигурени средства само за увеличение със швейцарското правило с 6,1%.

Правителството готви пакет „Великденска подкрепа“

Друг вариант за юли е да се промени швейцарското правило по изключение и вместо по 50% от ръста на осигурителния доход и инфлацията, ползва 100% от двете величини. Проблемът с швейцарското правило е, че ползва показатели за 2021 г., които изостават много от поскъпването тази година. С него от години има и друг проблем, който всички управляващи предпочитат да не коментират - какво точно се възприема като индекс на потребителските цени (показателят, посочен в чл. 100 на Кодекса за социално осигуряване). НОИ ползва средногодишна инфлация по хармонизирания индекс на потребителските цени, който според мнозина води до по-малък процент на осъвременяване. За 2021 г. например е 2,9 на сто.

Гьоков: МТСП е в пълна готовност за подкрепа на украинските бежанци

В края на годината се обсъжда ново преизчисление на пенсиите, като БСП държи това да стане през по-актуален осигурителен доход. Обсъждат се всякакви варианти, включително осигурителния доход за 2021 г. Гьоков още веднъж потвърди обещанията на управляващата коалиция да няма пенсия за пълен осигурителен стаж и възраст, която да е под линията на бедност (413 лв.). В момента минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст е 370 лв. или 430 лв. с ковид добавката.

"Ще провокираме инфлация, но не можем да оставим хората гладни" - това беше коментарът на министъра по повод предупрежденията на икономисти, че наливането на пари у населението ще повлече ще по-стръмно нагоре поскъпването.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм