Лидерът на „Български възход“ Стефан Янев разговаря с главния прокурор Иван Гешев в Народното събрание, предаде БГНЕС. Срещата по думите на Янев е организирана в отговор на 240-те писма на Иван Гешев до народните представители.
Венецианската комисия иска дълбоко орязване на властта на Гешев
„Ние от „Български възход“ го приемаме като знак за протегната ръка и знак за конструктивен диалог и партньорство между институциите, защото това е смисълът на функционирането на институциите“, каза той.Според него такъв разговор е необходим не само за да бъде чут гласът на българските магистрати.
„Широкото разбиране на гражданите в обществото не е много сигурно какво искаме да постигнем, свързано със съдебната реформа и да видим фокусът и препоръките на нашите европейски партньори“, обясни Янев и допълни, че от БВ са готови за взаимодействие по отношение на законодателните инициативи.
“Без дребнавост”, “пак се чудим защо, накъде” и още цитати от откриването на НС
„Институцията, която представлявате, е най-точна и детайлна по отношение на наказателното право“, обърна се Янев към главния прокурор. Според лидера на БВ наболели въпроси в обществото се нуждаят от спешно решаване. Такива например са войната по пътищата, наркоманията и др.
Янев изрази готовност да се работи така, че законодателната и съдебната власт да водят диалог, от който следва да се намерят пресечните точки за правилни и в интерес на българските граждани решения.
Политолози по Дарик: Гешев се притеснява да не се превърне в разменна монета
Главният прокурор Иван Гешев от своя страна заяви, че изразява благодарност за поканата да участва в този диалог. „Едва ли днес можем да решим всички проблеми, но можем да поставим едно добро начало“, смята той. По думите му разделението на властите предполага не само разделение, но и взаимодействие между тях. „Не може да има китайски стени между тях“, подчерта Гешев особено в сегмента на борбата с престъпността.
Главният прокурор съобщи, че освен от БВ, е получил покани за срещи от още три парламентарни групи.
Гешев в писмо до новите депутати: НС да се заеме незабавно с проблемите в правосъдната система
Той е категоричен, че българските граждани очакват всички власти да работят, за да им решат проблемите. „Ние сме тук и причината за 240 писма е, че съм загрижен от провала на българската държава с борбата с престъпността“, каза Гешев и добави, че борбата с престъпността е отговорност на всички власти.
„Липсва взаимодействие между правоохранителните институциите“, каза още Иван Гешев и допълни, че не помни такова ниско ниво на взаимодействие или липса на взаимодействие дори и във времената, които всички считаме за лоши.
Той е категоричен, че ако няма връзка между отделните звена – служби за сигурност, съд и прокуратура, то няма как да бъде решено каквото и да било, защото ако службите не разкрият дадено престъпление, няма как то да стигне до съд и до прокуратура.
Зарков: Изборът на главен прокурор в парламента не е удачно решение
„Не се извършват законодателни реформи, аз го наричам правна реформа, а се извършват такива през последните години, резултатът на които ще платят българските граждани“, заяви Гешев. Според него е крайно време най-после да бъде чут гласът на действащите магистрати – следователи, прокурори, съдии, но и на научната общност, като например проф. Герджиков, Даниел Вълчев, проф. Киров, проф. Панайотов и др., защото това са хора, които знаят реалните проблеми.
„Ние пледираме да има диалог между институциите и проблемите трябва да бъдат решавани веднага съгласно закона и законовите процедури“, обясни главният прокурор и добави, че ако не се подобри ситуацията, тези проблеми или ще се задълбочат, или ще станат нерешими. „Не, че не сме виновни, но тогава ще сме доказано виновни пред българските граждани, които ни плащат заплатите и очакват решаване на проблемите“, уточни Гешев.
Главният прокурор изрази своята готовност, както и тази на прокуратурата, да участва в диалог за решаване на всички проблеми. По думите му никой човек не може да разбира от всичко и е логично да се чуе гласът на специалистите.
Прокурор Борислав Сарафов допълни, че всички те са практикуващи юристи и практикуващи магистрати, които ежедневно виждат мъката в очите на пострадалите и наглостта в очите на обвиняемите. „По някой път влизаме и в домовете на хората да търсим забранени неща“, обясни той. „Никога не се взема предвид мнението ни, когато се изготвят законите“, подчерта Сарафов и допълни, че именно те са хората, които най-ясно разбират искането за съдебна реформа.
Гешев: Службите да разсеят съмненията за българско участие във взривяването на Кримския мост
Той обясни още, че са принудени да работят изключително тромаво и неинтензивно, с много усилия да вършат добри резултати. Сарафов уточни, че процесуалният закон е стар и са обречени да работят с нормативна база, която не е добра.
„Правоприлагаме ежедневно в полза на обществото“, категоричен е той и допълни, че работят с много сложен, бавен и неефективен инструментариум.
Сарафов заяви, че освен академичната общност, магистратите също могат да дадат своя принос, защото практическата работа на терен дава по-различен поглед.
Депутатът от БВ Тихомир Георгиев попита защо няма един осъден политик и дали това се отнася към тромавата съдебна система. Иван Гешев каза, че ще отговори първо политически, а после и искрено. „Политическият отговор е, че твърдението не отговаря на истината, защото има осъдени политици, последният е г-н Мартинов, ако не се лъжа, от ГЕРБ. Бих се съгласил, че недостатъчно са осъдени“, заяви той.
„Искреното е: 95% осъдителни присъди постига прокуратурата, номер 1 в Европа по осъдителни присъди, и 5% оправдателни присъди“, съобщи главният прокурор и обясни, че именно в тези 5% се виждат всички проблеми и ако някой ги анализира ще види кои са те. Гешев подчерта, че той знае кои са проблемите.
Гешев: Прокуратурата не може да замести държавата, но все някой нещо трябва да направи
„Един съдебен състав по два еднакви казуса може да постанови две различни решения и в това няма проблем“, обясни Гешев проблемите.
На въпроса кой контролира главния прокурор, Гешев отговори: „Първо, жена ми най-вече. Ако говорим за контрол – всеки един магистрат може да повдигне обвинение на главния прокурор“. По думите му магистратската независимост не е юридически, а и личен въпрос и убеждение.
„Прокуратурата стана по-силна, отрази се лошо на българските граждани“, заяви Гешев по отношение на затварянето на специализираната прокуратура. Според него е подозрително бързането да се закрие спецсъда и добави, че няма вариант да се бориш с организираната престъпност по места.
Главният прокурор обясни, че за да се кумулира присъда в момента трябва да я кумулира последният съд, това е специализираният, но него вече го няма.
В края на срещата Стефан Янев каза, че е доволен от размяната на реплики. „Парламентът се занимава със законотворчество във всички сфери. Оттук нататък можем само да се надяваме на ползотворно сътрудничество“, заяви той. Гешев заключи, че се надява това да е началото на един диалог и той да стане още по-широк в интерес на българските граждани.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Във Видин днес започва среща на ученици за популяризиране на ядрената енергетика сред младите хора
- “Омръзна ми от тези смелчаци”: От ГЕРБ са съгласни на лидерски преговори с ПП-ДБ, но само ако са за кабинет
- Ще има ли лидерска среща между ГЕРБ и ПП-ДБ за евентуален бъдещ кабинет? (ОБЗОР)
- “Простак” и “Кръгла нула”: Пеевски и Петков с яростен скандал в парламента (ВИДЕО)