Венецианската комисия, която е най-авторитетният консултативен орган по конституционно право в Европа, поиска от България дори по-дълбока съдебна реформа от тази, която бе предложена по време на кабинета "Петков", пише Mediapool.
В края на юли т.г. тогавашният правосъдният министър Надежда Йорданова излезе с най-всеобхватното досега предложение за въвеждане на наказателна отговорност срещу недосегаемия българския главен прокурор. Екипът на правосъдното министерство излезе с идеята наказателен съдия да може да разследва главния прокурор.
Политолози по Дарик: Гешев се притеснява да не се превърне в разменна монета
България трябва да приеме тази реформа до края на юни догодина, което е условие за получаването на близо 9 милиарда лева по Плана за възстановяване.
Страната от години е критикувана по този въпрос от редица европейски институции и е била осъждана многократно пред Европейския съд в Страсбург за прекормерната власт на главния прокурор. Така ГЕРБ бяха принудени да се заемат с належащата реформа и през 2020 г. стигнаха до идеята разследването да се възлага на специален прокурор, който практически да бъде избиран от главния. Предложението бе отхвърлено от Конституционния съд.
Гешев в писмо до новите депутати: НС да се заеме незабавно с проблемите в правосъдната система
Самият главен прокурор Иван Гешев пък постоянно обяснява, че не е недосегаем и дори не е началник на редовите прокурори. Има и решение на КС, според което той може да бъде разследван от всеки редови обвинител – нещо, което никога не се е случвало и няма как да се случи при съществуващите правила в прокуратурата.
Със законопроекта на Надежда Йорданова се предлага разследващият съдия да получава временни правомощия да разследва главния прокурор. Този съдия ще се назначава с решение на Висшия съдебен съвет (ВСС), който избира и шефа на държавното обвинение. Доказателствата ще се събират от разследващи полицаи. Те така или иначе водят огромния брой досъдебни производства под ръководство на прокурор. Един съдия ще може да разследва главния прокурор максимум две години. След този срок ще бъде определян друг магистрат.
Надежда Йорданова пред Дарик: Гешев не става за главен прокурор
През първите шест месеца разследващият може да образува дела за повече от едно престъпление. Отказите да бъде разследван главният прокурор ще могат да се обжалват пред съда. Наред с това е предвидена и процедура за отстраняване на шефа на държавното обвинение. Тази процедура ще минава през ВСС и ще започва по искане на специално назначения магистрат.
Венецианската комисия твърди, че трябва повече от това.
Венецианската комисия приема изцяло положително идеите за повишаване на отчетността на главния прокурор. В същото време комисия казва, че целите не могат да бъдат постигнати само чрез промяна на правилата за разследването на главния поркурор. Необходима е структурна реформа на Висшия съдебен съвет (ВСС), където шефът на прокуратурата има огромно влияние.
Гешев: Прокуратурата не може да замести държавата, но все някой нещо трябва да направи
Според Венецианската комисия именно там властта на Гешев трябва да бъде намалена. Необходимо е вземане на решение за отстраняване на главния прокурор да става с по-малко мнозинство от необходимите сега 2/3 от гласовете във ВСС (17 гласа).
Комисията настоява и за по-подробно разписване на процедурите за избор на съдията, който ще разследва главния прокурор. Съдиите, които са кандидатите за тази позиция, трябва да дадат предварително съгласие за назначаването им. Законопроектът трябва да регламентира ситуации и процесуални последици, при които разследващият съдия може да бъде отстранен от длъжност. Да се уточни по-подробно обхватът на съдебния контрол върху процесуалната дейност на тази влиятелна фигура в съдебната система.
Венецианската комисия настоява да се въведе и отсяващ механизъм за разглеждане на явно неоснователни жалби срещу главния прокурор.
ЕК: Получихме писмото на главния прокурор, следим отблизо ситуацията в България
В същото време комисията е против увеличаването на правомощията на съдебния инспекторат, чиито членове се избират изцяло от парламента. Това трябва да се случи само след като се преразгледа начинът на избор и назначаване на главния инспектор и на инспекторите. Пълното политизиране на органа трябва да бъде преустановено, а съдебната система чрез ВСС да участва в процеса чрез номиниране на кандидати и вземане на решение за отговорността на инспекторите.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм