Главният федерален прокурор на Германия Петер Франк започна разследване по подозрения за военни престъпления, извършени от руските сили, съобщава „Шпигел”.

Основната цел на разследването е да се документират и осигурят доказателства за евентуални военни престъпления, извършени в Украйна, като нападения срещу жилищни райони и използване на касетъчни бомби, за да се предприемат действия срещу отделни извършители на по-късен етап.

Българин от Одеса по Дарик: Военните действия трябва да спрат

Разследването се основава на германските закони за универсална юрисдикция, които позволяват на съдилищата да преследват престъпления срещу човечеството, извършени навсякъде по света.

"Ще съберем и обезпечим всички доказателства за военни престъпления", заяви министърът на правосъдието Марко Бушман пред вестник "Пасауер Нойе пресе".

Федералната прокуратура на Германия в Карлсруе е започнала т.нар. структурно разследване, за да започне събирането на доказателства, каза той.

"Нападението на Русия срещу Украйна е сериозно нарушение на международното право, което не може да бъде оправдано с нищо", добави Бушман.

"Евентуалните нарушения на международното наказателно право трябва да бъдат преследвани последователно", допълни той. 

Русия е подложена на остра критика за нападението си над украинските градове в операции, които, според Киев и западните правителства, включват атаки срещу училища, болници и жилищни блокове.

Ако конфликтът стигне до НАТО, ние сме готови, заяви Блинкен

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви в неделя, че Вашингтон е видял "много достоверни доклади", че Русия е извършила военни престъпления по време на инвазията си в Украйна.

Главният прокурор на Международния наказателен съд в Хага още миналата седмица обяви, че продължава разследването на предполагаемите военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени в Украйна след нахлуването на Москва.

В миналото Германия многократно е преследвала жестокости, извършени в чужбина, включително войната в Сирия.

Тя използва правния принцип на универсалната юрисдикция, който позволява на държавите да съдят хора за изключително тежки престъпления, включително военни престъпления и геноцид, дори ако те са извършени в друга държава.

През януари германски съд осъди бивш сирийски полковник на доживотен затвор за това, че е ръководил убийството на 27 души и изтезанията на 4000 други в център за задържане в Дамаск преди десетилетие. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук