Гост в „Кой говори?“ по Дарик председателят на Всеукраинския център на българската култура в Одеса, Дмитрий Терзи, разказа за ситуацията в Украйна от първо лице.

Терзи обясни, че вече има действащ организационен комитет, който помага на хората, които искат да тръгнат за Румъния, Молдова и България, като вече 200-300 души са го направили. Основно напускат майки, баби и деца.

Той подчерта, че в Одеса има около 60 хиляди българи, но повечето остават, защото се надяват на скорошен мир, а и защото имат място, където да се скрият. Според него хората не се страхуват много, защото вече са свикнали с тежки промени.

В Пловдив търсят доброволци с украински и руски език в помощ на бягащите от войната

Той беше категоричен, че остава в Одеса и дори всеки ден посещава центъра на града.

Терзи потвърди, че в България има добро посрещане на бежанците и децата веднага се записват в българските училища.

Председателят на българския център в Одеса обясни, че агресивната политика на Путин и Русия не може да се приеме нормално в Украйна. „В този смисъл, тя повече стабилизира и организира украинското общество да прояви съпротива“, казва той.

Терзи е категоричен, че българите в Украйна поддържат тази борба за независимост и свобода и споделя, че много хора се записват в армията и търсят как да бъдат полезни.

По отношение на реакцията на Запада, Терзи коментира, че президентът Зеленски се старае да защити народа и страната си и заради това се обръща към САЩ и ЕС, но все пак признава, че закриването на небето над Украйна (т.нар. „No fly zone“) може да предизвика по-нататъшни военни действия от страна на агресора.

„Трябва обаче да се намери възможност да се спрат някак тези военни действия, било чрез ООН, НАТО, ЕС. Всички те трябва да съдействат да се спрат военните действия“, допълни Терзи.

От началото на войната в Украйна у нас са влезли над 43 000 украински граждани

Той обясни, че центърът в Одеса възражда и поддържа българщината чрез честване на държавни и религиозни празници, различни български традиции, поддържането на неделно училище, младежки и женски съвети, писане на книги, организиране на кръгли маси и други събития.

За съжаление обаче, Ковид пандемията и войната са се отразили негативно на дейността на центъра.

Терзи все пак отбеляза, че българското малцинство в Украйна има представителство, както в местната, така и в държавната власт на страната и изрази надежда войната да приключи по-скоро, за да може Всеукраинският център на българската култура в Одеса да продължи да функционира пълноценно.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук