Хората се страхуват, защото не ги чуваме, защото по тази тема подхождаме с едни постоянни шаблони, а тя е толкова важна и популярна, всеки ден има нов пробив. Това коментира в ефира на Дарик програмистът и създател на сайта “Дигитални истории” Георги Караманев.
Изкуственият интелект е една от темите, по които хората са толкова разделени и общественият разговор е толкова труден. Според Караманев не се чува достатъчно мнението и страховете на хората по темата.
“Липса обществена дискусия, която аз упорито се опитвам да провокирам, интервюирайки от ходжа и свещеник през диригент и писатели, както и технологични специалисти. Според мен минаваме през двете крайни клишета - подхождаме емоционално, страх ни е или твърде се ентусиазираме и очакваме след една година всичко да е съвсем различно. Няма да е нито една от двете крайности, само че колко по-близо ще сме до хубавата крайност, зависи от това колко обсъждаме, говорим и обмисляме къде и как може да се въвежда изкуственият интелект, какви ограничения да му поставяме, какви регулации трябва да има”, коментира Караманев.
На въпроса дали налагането на регулация над AI е възможно, Караманев отговори, че това е обречена кауза, но допълни:
“Ние сме длъжни да водим тази битка, за да запазим човешкото и по някакъв начин да имаме по по-развито и напреднало общество. Имам чувството, че сме стигнали до технологии, които са прекалено мощни и прекалено силни за нашите традиционни човешки слабости, защото сме си същите хора, колкото и днес да изглеждаме технологизирани, ние сме същите хора, които допреди век не са имали електричество и не са излизали от родното си село”.
Заради това, че нашите критерии закърняват и че опростяваме все повече комуникацията, изкуственият интелект се откроява все повече, коментира журналистът.
Според Караманев е наложително изкуственият интелект да бъде внедрен в училище, тъй като в България дигиталното образование е изключително закъсняло.
Гледайте разговора в прикачения файл.
Още по темата
- Нели Огнянова: Саморегулациите се оказаха недостатъчни за борба с незаконното съдържание в интернет
- Паметникът на кралица Елизабет II може да включва ИИ или добавена реалност
- Какво предстои да се случи в света на AI през 2025 г.
- Приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение е вече факт