Изтичането на мандата на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) не ограничава правомощията на органа. Не може заради политическа криза да се “обезглави” съдебната система. Така депутатът от ГЕРБ Георги Георгиев коментира правомощията на членовете на кадровия орган на съдебната власт, които работят с изтекъл мандат и от който зависи избора на председател на Върховния административен съд и главен прокурор.

“Съдебната система и борбата с корупцията изисква систематичен подход, ясно законодателство и решимост при неговото прилагане”, каза Георгиев.

Той припомни, че Народното събрание, освен да “кове” закони, може да участва и в кадруването. 

“Как се получава това? За да бъде независима системата - 11 от 25 членове на Висшия съдебен съвет се избират от парламентарна квота. Повече от две години българският парламент, заради политическата криза, в която се намираме не е избрал квота във ВСС. Останалите 11 са представители на професионалната гилдия. Т.е. кризата в парламента в момента пречи за формиране на нов ВСС”, каза Георгиев.

Зависимостите в съдебната власт

На въпрос как ще коментира твърденията за зависимостите в съдебната власт, депутатът заяви:

Зависимостите влияят зле на всяка една система. Всяка зависимост обаче трябва да бъде докладвана на компетентните органи, те да съберат доказателства и да се санкционират виновните лица. Защото само през неизбежността на наказанията ще има чувство на справедливост в обществото и ще се чисти системата от корупционни зависимости”.

Георгиев бе категоричен и че ГЕРБ подкрепя всяко усилие да се утвърди независимостта на съдебната система и наред с това да има механизми за контрол, за да няма гнили ябълки в нея.

Защо НС не си избра председател… отново

Георги Георгиев коментира и случващото се в Народното събрание, в което вече един месец депутатите не могат да изберат председател на парламента. В петък те отново не успяха да съберат необходимото мнозинство за избор на пръв сред равни, като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изненадващо обяви, че партията му се отказва от номинацията си на Рая Назарян и подкрепи кандидатурата на БСП доц. Наталия Киселова.

Георгиев заяви, че “нелекият компромис”, който партията му е направила е да се откаже от собствения си кандидат за председател на НС.

Правилата на демокрацията изискват собствената ни парламентарна сила да излъчи председател на парламента, дори и да не може да бъде избран от нейните редици. Подкрепата днес за доц. Киселова, за да можем да дадем различно решение от случващото се до момента. Ние няма как да гласуваме заедно с “Възраждане” - нещо, което колегите от ПП-ДБ правят трети ден подред. Виждате неслучайно и колегата Явор Божанков, и Даниел Лорер бяха изключени заради проявата на такава свободна воля. Това не е допустимо, не е нормално и не е поведение на свободни хора в свободна партия, каквато прокламира Кирил Петков от няколко дни, че е неговата партия. Ние не одобряваме подобно поведение и няма как да гласуваме заедно с “Възраждане”, бе категоричен Георгиев.   

Той обясни, че логиката на гласуването на ГЕРБ е, че са се отказали от собствения им кандидат.

Жестът на ГЕРБ

Това е жест. Това е компромис в името на демокрацията в името на парламентарната република. Оттам нататък изборът е за доцент по конституционно право, който има професионални качества”, каза депутатът.

Той подчерта, че се наблюдават “затруднения” при воденето на заседания от Силви Кирилов. Той е председателстващ в момента Народното събрание като най-възрастен сред депутатите до избора на титуляр, който се оказа и номинацията на ИТН. Според Георгиев затрудненията на Кирилов се виждат в опитите да се формулира спазването на елементарни правила. Той даде за пример “неслучайното” напрежението в пленарната зала, което по думите му  расте. Георгиев каза още и че “така не може да продължава” и изрази надежда, че политическите лидери ще “проявят здрав разум” и ще оценят компромиса на ГЕРБ. 

Попитан защо ГЕРБ са против “Възраждане”, народният представител каза:

Тъй като имаме общи ценности с колегите от ПП-ДБ, те до миналата седмица бяха на същия хал - имам принципи, ако не ти харесват, имам и други. Нашите не са се променили, имаме категорична евроатлантическа, проевропейска позиция”.

Според народния представител изборът на шеф на НС не е просто средство да се “отпуши” работата на парламента, а е показателно за сформирането на мнозинство. След това подчерта, че мнозинството, което сега се е заформило притеснява ГЕРБ. 

“Очевидно притеснява и колеги, които достойно постъпиха като Явор Божанков и Даниел Лорер. Аз ги поздравих днес и двамата за достойното поведение, въпреки огромния натиск, на който са подложени”, каза Георги Георгиев.

Той визира отказа на Божанков и Лорер да подкрепят Силви Кирилов за шеф на НС, каквато бе повелята на парламентарната им група. Заради поведението им оставките им бяха поискани от “Продължаваме промяната”.

ГЕРБ не гласува с “Възраждане”

Георгиев бе категоричен, че ГЕРБ не гласува в синхрон с “Възраждане” и двете партии имат “категорични различия”.

“Ние няма да участваме във формирането на коалиции с партии, които - на първо място прокламират това да не сме част от европейското семейство, които са против еврото, които са против цялата ни предизборна и управленска кампания”, каза той.

И добави:

“Ние сме категорични, че няма да работим с партии като “Възраждане”, “ДПС-Ново начало” и МЕЧ. А за ИТН и БСП има възможност да търсим общ път, за да изведем държавата от кризата. Нищо от това не се е променило и имаме ясна и категорична позиция. Парламентът продължава да бъде в ступор, предимно заради ината на някои политически лидери, които искат да хвърлят по-голяма сянка от тази, която е ръстът им, т.е. да надскочат правилата на представителната демокрация, която ясно ни е отредила кой е първи, втори и трети и колко народни представители имат тежест в парламента.  За съжаление това срамно положение в момента продължава”.

На въпрос защо ГЕРБ-СДС подкрепи кандидата на БСП, а не на ИТН при положение, че Силви Кирилов събираше по-голяма подкрепа и можеше да се окаже консенсусна фигура, Георгиев каза: 

“Коя фигура събира повече подкрепа личи от гласуването. Очевидно нито една от фигурите”.

Гледайте цялото интервю във видеото.