Според доклад на Световната банка страната ни е влязла в клуба на богатите страни, в същото време Евростат съобщи, че вече не сме най-бедни в ЕС. Темата обсъди в предаването "Кой Говори" Георги Ангелов - старши икономист в "Отворено общество"

„Влизаме в този клуб на богатите страни 20 години след Естония, 15 години след Полша и четири-пет години след Румъния. Тоест ние сме все пак последни, които минават тази граница и влизат в този клуб на богатите и да си припомним защо. Защото 90-те години, когато цяла централна и много страни от Източна Европа и балтийските страни вървяха нагоре и правиха реформи и се модернизираха и се интегрираха, ние вървяхме назад, потъвахме“

Сравнявайки България с Румъния, Ангелов подчерта, че в северната ни съседка процесите са стартирали няколко години по-рано, като например привличане на големи индустриални инвеститори – разширяване на заводи, т.н.

„Как да се интегрираме като ние нямаме нито една магистрала към Западна Европа? Ние не сме свързани със Западна Европа. Единствената магистрала ни е към Турция. Всичко друго е само по желание и към Гърция и към Сърбия и към Румъния. Ние не искаме и не работим за това да се интегрираме и това пречи на инвеститора. Той как да си планира доставки и достъп до западноевропейския пазар? По-трудно е да докараш стока от България от колкото от Виетнам“

Ангелов добави, че през последните 4-5 години страната ни наваксва бързо в сравнение с Румъния.

Който и да се е присъединил към ЕС от нашия регион, той е напреднал, заключи той. Според него трябва да се отчете и факта, че предстоят промени в геополитически аспект:

„Предстоят такива времена на голяма геополитическа несигурност, виждаме в момента може би търговска война между САЩ и Китай, Европа и Китай. Това означава, че тази история, в която всички западни компании имаха заводи в Китай и щракваха с пръсти и доставките идваха вече не работи“

Относно рекордното поскъпване на жилищата, Георги Ангелов коментира:

„Тези хора, които си харчат парите са свръхоптимисти.Оптимизмът в купувачите се увеличава постоянно, виждаме го най-ясно в жилищата и банките.“

Едното обяснение може би е, че приближаваме еврозонота, другото е голямото количество средства, които не са декларирани, заключи Ангелов.

Чуйте повече в прикачените файлове