„Не всеки ден, не в България, а по света се строи панорама и тези, които са участвали в раждането на плевенската Панорама знаят, колко безсънни нощи и какво напрежение и сега предстои да чуем от тях поне частица от онова, което са преживели в онези трудни, но славни моменти".

Това каза кметът на Плевен Георг Спартански преди да започне тържествената презентация повод 45 години от построяването на Панорама „Плевенска епопея-1877 г.“. В събитието участваха и архитектите Иво Петров и Пламена Цачева, които са автори на проекта за построяването на Плевенската Панорама.

Спартански отбеляза, че Панорамата в Плевен освен, че е гордост за плевенчани е обект на интерес за посетители от десетки държави.

„Панорамата показва по един великолепен начин събитията, които са се случили тук преди 145 години, които са предопределили цяла епоха в бъдещото развитие на държавата.

Политическите перипетии след това не могат да изличат спомена за събитията, които на това историческо място, където са се провеждали част от сраженията, и където са загинали хора, за да я има третата Българска държава, за да нни има нас.

Не можем да слугуваме на политическа конюнктура и настроения, били те инспирирани от временни мухи – еднодневки, които по волята и прищявка на съдбата олицетворяват държавната власт на държавно ниво.

Надявам се, че всички си даваме сметка, че има вечни неща, които не се поддават на политическо манипулиране и моделиране.

Днес сме тук, за да благодарим на тези, благодарение на които се е родила идеята, била е овеществена във формата на проект, била е материализирана с труда на всички плевенчани и е станала национален обект и единствен по рода си в цяла югоизточна Европа“.

Георг Спартански изрази надежда, че следващите поколения ще съхранят паметта за загиналите воини край Плевен, както и да запазят Панорама „Плевенска епопея-1877“, и за поколенията след тях.