"Любовта към фотографията започна още в ученическите ми години."

Това каза пред Дарик, фотографът на страницата People of Sofia Вихрен Георгиев.

Полицай, застанал срещу дискриминацията в МВР: Хомофобията в България е религия

Как дойде идеята за създаването на People of Sofia?

- Идеята тръгна от първата такава страница в света, а оменно People fo New York, и ми хрумна за направя такава страница и за София. Започнах да качвам снимки. Снимам хора които съм забелязал, че са интересни с нещо. Това е вътрешно усещане, няма готова формула, интуиция е.

Как реагират хората, които снимате?

-  Реагират нормално, но българинът е малко дръпнат в това отношение, няма го позитивизма, че се забелязва нещо интересно в него. Интересно ми е да снимам хора, всеки фотограф има различни неща, които го вълнуват.

Снимка на „Етюдите на София“ запали мрежата. Вижте забавните мемета, които роди

Фотографът разказа за последния си проект, който е свързан  младите майки в България.

- Този проект отдавна ми се върти в главата и благодарение на Национален фонд култура имах възможността да го реализирам. Този проект се състои от две части - показваме как живеят момичетата, родили под 18-годишна възраст. Това са техните истории, как се грижат за децата си, как е протекъл животът им. Другият модул от хора са тези, които работат с такива майки.

“По-силни от думите”. 54 лица срещу езика на омразата (снимки)

Лесно ли се откриват хората пред вас? Споделят ли лесно?

- Специално за тази кампания беше много трудно. Не си давате сметка колко е трудно да накараш едно такова момиче да застане с лицето си и да понесе целия негативизъм, който нашето общество обича да излива върху такива хора. Ние имаме един много дълбок, закостенял срам, който носим в себе си, да не се изложим. Проектът още тече, реакциите са доста повърхностни. Това са едни нормални истории - не положителни или отрицателни. Целта ни не е да им слагаме етикет. Тук вече започват критиките защо историите са толкова напудрени, но всъщност това са реалните истории, не са украсени по никакъв начин.

Изложба „Фотодесант“ гостува в Габрово по повод Деня на храбростта и празника на българската армия

Има ли история, която ви е докаснала повече от другите?

- Има една, която ще излезе ега, в която момичето се влюбва в приятеля си, защото той й помага. Тя е епилепчика и той винаги е бил до нея. Тази помощ ги събира и те стават семейство. Всички истории са интересни и за различни. Правил съм и кампания за бащинството, която също беше много интересна. Искахме да покажем, че и бащите са равноправни родители и могат да се грижат за децата си не по-зле от майките. Само снимката не стига, за да бъде разказана една история. За тези неща трябва и текст и описание. Снимката допълва текста. Преди време доста, които искат да се включат в екипа на страницата ми писаха, с желание да помогнат, но засега само аз съм екипа. 

Изложба разкрива света през обектива на децата на махала “Надежда“

Каква е професията Ви? Фотограф ли сте, с какво се занимавате?

- По професия не съм фотограф. Преди време имах малък бизнес, който фалира и след това се отдадох само на страницата. Не съм много амбициозен като фотограф, но съм любопитен.

На какво Ви научи фотографията?

Фотографията ме научи да се вглеждам в детайлите, защото те са много важни. Да виждаш пълната картина. И в живота и във фотографията трябва да гледаш нещата от всички страни.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм