Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посети Киев, за да изработи пътна карта с разкъсваната от войната страна за нейния отдавнашен стремеж да се присъедини към Европейския съюз. Пътуването ѝ съвпадна със срещата между Владимир Путин и неговия все по-близък съюзник китайския лидер Си Дзинпин в бившия съветски Узбекистан, на която руският лидер похвали "балансираната" позиция на Пекин по отношение на войната.

Това идва и в момент, когато украинските сили затвърждават успехите си срещу руските сили в източната част на страната в драматична офанзива, подпомогната от западни оръжия.

Урсула фон дер Лайен: Санкциите срещу Русия ще останат

Фон дер Лайен заяви, че посещението ѝ е третото в Украйна след нахлуването на Русия през февруари, но то е различно.

"Толкова много неща са се променили. Украйна вече е кандидат за членство в ЕС", заяви тя в социалните мрежи. "Ще обсъдя с (президента Володимир) Зеленски и (министър-председателя) Денис Шмигал как да продължим да сближаваме икономиките и хората си, докато Украйна напредва към присъединяването", каза тя.

Ръководителят на Европейската комисия благодари на украинския президент Володимир Зеленски за награждаването ѝ с ордена "Ярослав Мъдри", като подчерта, че това е голяма чест и "символ на близката ни връзка".

Папата призова за прекратяване на „безсмислената“ война в Украйна

"Уважаеми Владимир Зеленски, много Ви благодаря за наградата с орден "Ярослав Мъдри" първа степен. Това е голяма чест. Приемам го от името на всички граждани на ЕС, както и като символ на близката ни връзка", написа тя в Туитър.

Фон дер Лайен публикува и своя снимка, на която приема кутията с ордена и сертификата от ръцете на Зеленски.

Това е първият украински орден, връчен на Фон дер Лайен.

На 8 септември Зеленски връчи на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен орден "Ярослав Мъдри" втора степен "за подкрепата към Украйна".

Фон дер Лайен: С 32% ЕС съкрати доставките на руски газ през 2021

Украйна получи статут на кандидат за членство в ЕС през юни едновременно с бившата съветска република Молдова, която граничи с Украйна и подобно на съседката си има руски войски, разположени в източния сепаратистки регион. Историческият вот разгневи Москва, която се опитва да запази политическото и военното си влияние в двете страни след разпадането на Съветския съюз преди три десетилетия.

Страните от ЕС твърдо подкрепиха Украйна след нахлуването на Москва през февруари, като наложиха на Русия вълни от икономически санкции. Много от членовете на блока снабдиха Киев с модерни оръжия, които помогнаха на украинските сили през последните седмици да отвоюват обширни територии от Русия.

Путин: Икономическият блицкриг срещу Русия не е проработи

Фон дер Лайен заяви непосредствено преди пътуването си, че последователните вълни от санкции на ЕС срещу Русия ще останат в сила и че европейците трябва да запазят решимостта си срещу Москва.

"Искам да кажа много ясно, че санкциите ще останат", заяви тя пред Европейския парламент.

Кремъл твърди, че Русия е издържала на икономическите санкции, а в отговор Москва намали или спря изцяло газовите потоци към европейските страни. С наближаването на зимата това принуди ЕС да търси алтернативни доставки, да съгласува планове за намаляване на потреблението и да окаже финансова подкрепа в условията на рязко покачване на цените.

Страните от ЕС не успяха да се договорят за таван на цените на газа

През последните дни Украйна и нейните съюзници се радват на успехи в източната част на Харковска област, която граничи с Русия, а Зеленски обеща цялостна украинска "победа", докато посещаваше ключовия център Изюм, отвоюван тази седмица.

Руското министерство на отбраната заяви днес, че неговите сили нанасят високоточни удари в районите, отвоювани от Киев в Харков.

Силите на Украйна отбелязват по-бавни, но стабилни успехи и в южната област Херсон, близо до Черно море.

На срещата в Узбекистан Путин разкритикува опитите за създаване на "еднополюсен свят" и похвали позицията на Китай по конфликта.

"Високо ценим балансираната позиция на нашите китайски приятели във връзка с украинската криза", каза Путин на Си.

Пекин не е подкрепил изрично инвазията на Москва, той стабилно изгражда икономически и стратегически връзки с Русия през шестте месеца на войната.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм