Няма едно решение на спирането на доставките на руски газ за България от страна на "Газпром", коментираха в „Кой говори?“ по Дарик енергийният експерт Христо Казанджиев и бившият министър на околната среда и водите в служебното правителство на Марин Райков и политически съветник на Европейската климатична фондация Юлиян Попов, който се включи от започващата днес най-голяма газова конференция в Европа Flame.
„Очакванията са големи – индустрията да сподели проблемите си и да търси решенията, както за непосредствените кризи в момента, така и дългосрочните кризи свързани с газа“, щрихира настроенията преди официалния старт на конференцията Попов.
ЕС търси алтернатива на руския газ
Относно възможността водородът да замести газа, той изрази мнение, че в множество процеси, особено в индустрията, водородът може да допринесе много.
„Когато говорим за водород, говорим предимно за т.нар. зелен водород или въглеродно-неутрален водород, който се получава от възобновяема енергия“, разясни той и отбеляза, че енергийната система се усложнява и става много комплексна.
ЕК: Спирането на доставките на газ за България и Полша е опит за разделение на ЕС
„Въпросът дали газът ще стане нишово гориво от една страна е заплаха за газа, т.е. той започва да се оттегля от тази концепция като базово гориво“, посочи още Попов и даде за пример Нидерландия, която има за основна задача да изтегли газа от отоплението.
На въпрос дали Русия „врътна кранчето“ на Германия, Христо Казанджиев отговори, че подобно твърдение е пресилено.
Русия спря газа за Германия по газопровода „Ямал-Европа“
„Да, в известна степен. Русия врътна кранчето на „Ямал-Европа“. Този газопровод се използваше освен за доставки на руски природен газ към Германия, но и за доставки в реверс на природен газ от Германия за Полша“, заяви Казанджиев и допълни:
„Германия продължава да си получава природен газ, потреблението през летния сезон намаля и количествата през „Северен поток 1“ са напълно достатъчни.“
Според него с подобни твърдения в Русия се търси някакъв политически дивидент за вътрешно ползване.
Скъпият ток може да затвори училищата
Енергийният експерт изрази надежда, че европейските страни ще започнат една конструктивна дискусия и формулиране на обща политика и общ подход спрямо Русия.
„За всички е видно, че Русия не е надежден партньор, така че един консолидиран подход към нея би бил адекватен отговор“, посочи Казанджиев.
Юлиян Попов е скептичен относно възможността ЕС да изгради система за колективно купуване на газ.
„Когато се създаде енергиен съюз след анексията на Крим през 2014 г., се направи подобен опит, но той се провали, защото отделните страни, но и отделните компании, искаха да си водят собствена национална и комерсиална политика“, припомни той.
Бойко Борисов: Управляващите обслужват Путин за сметка на потребителите
„Много е важно да има координирано поведение между различните страни, да има прозрачност в действията на отделните държави и аз разглеждам тази среща и създаването на такава група за кризисно реагиране, свързани с кризата от войната в Украйна, като нещо много добро, но главно по отношение на споделяне на информация и координиране на действия“, добави Попов.
От своя стана, Казанджиев обърна внимание на факта, че дискусиите за диверсификацията на енергийните източници в България се води от 20 години насам.
„Ние от Българския енергиен форум многократно сме давали решение на въпросите“, отбеляза експертът.
„Поредица от правителства и на първо място предишното правителство не направиха онова, което трябваше да направят като отговор на спирането на газ от Русия през 2009 г.“, заяви Казанджиев.
Според него Турция е поела определени ангажименти от Русия да не допуска конкуренция на руския природен газ в Югоизточна Европа.
„Булгаргаз“ обвини „Газпром експорт“ в нежелание за търговски диалог
Юлиян Попов изтъкна, че България е в много добро положение да има сравнително ниска зависимост от газ.
„Много често се говори, че България е 100% зависима от Русия, няма такова нещо. България има една от най-ниските енергийни зависимости (от Русия)“, посочи Попов.
„В много добра позиция сме, че нашето електропроизводство зависи минимално от газ“, допълни още той.
Бившият служебен министър също така уточни, че не България, а компаниите купуват и продават и отбеляза, че в Европа много от тях са частни.
„Откъде точно ще дойде газ зависи от една страна от търговски споразумения и интереси, от друга страна, от междудържавни преговори“, обясни Попов и подчерта:
„Диверсификацията не е само различен от руски газ – тя трябва да се разглежда и като възможности за ограничаване или заместване на газа с други източници на енергия, включително и намаляване на потреблението с енергийна ефективност.“
Той е на мнение, че България не бива да спира доставките на газ през Турски поток, но трябва да извърши бързи и юридически издържани контрасанкции спрямо Русия.
„Единственият език, който Русия разбира и всъщност зачита и уважава, е твърдият,“ категоричен е бившият служебен министър.
„Колкото повече играчи на пазара има, колкото търговци, колкото повече източници, толкова по-добри цени ще се постигнат“, подчерта Попов.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Путин: Изстреляната срещу Украйна балистична ракета е със среден обсег
- Инструктираха по телефона Мария Захарова да не коментира удара с междуконтиненталната ракета (ВИДЕО)
- Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна (ОБНОВЕНА)
- Работи ли нелегално руско консулство в централата на БСП във Варна?