Обвиненият за убийство през 2002 г. в Турция бивш полковник от армията й Мустафа Гьокташ ще бъде екстрадиран. Това реши Апелативен съд-Пловдив, като отмени решението на хасковския окръжен съд. 63-годишният адвокат и пенсиониран военен бе задържан на 1 септември в Свиленград, след като през август е подал документи до българските власти за предоставяне на убежище по политически причини, както и за статут на бежанец.
ХОС отказа екстрадирането на полк. Гьокташ в Турция
Окръжният съд в Хасково отказа той да бъде екстрадиран с аргумента, че има предпоставки в Турция да не бъдат спазени основните му човешки права и да бъде подложен на жестоко и нечовешко отношение, както и на политически гонения. Според пловдивския апелативен съд обаче, това не е така и предстои той бъде предаден на турските власти.
Делото в Апелативен съд-Пловдив бе образувано по протест на хасковската окръжна прокуратура.
Бившият полковник от въоръжените сили на Турция и настоящ наказателен адвокат е издирван по молба на съдебните власти в Турция с цел наказателно преследване за „запланувано убийство“ и „членуване в организация, образувана за извършване на престъпление“. За издирване е обявен с червена бюлетина от Интерпол–Анкара. Срещу него в Турция се води наказателно преследване за предумишлено убийство на известен турски писател и университетски преподавател, извършено на 18 декември 2002 г. в Чанкая с огнестрелно оръжие. За престъплението, в което полковникът е обвинен предвиденото в родината му наказание е доживотен затвор.
В България той е преминал през август, като пресякъл незаконно „зелена граница“ и подал документи до българските власти за предоставяне на убежище по политически причини и статут на бежанец. И до момента процедурата по двете производства не е задействана. На 1 септември е задържан в Свиленград при рутинна проверка от полицейски патрул, докато шофирал автомобил.
В хасковския следствен арест на няколко пъти Гьокташ получава сърдечни кризи. На носилка той бе откаран и след съдебно заседание в окръжния съд за разглеждане на мярката му за неотклонение. След медицинска експертиза той бе освободен под домашен арест. По настояване на хасковската прокуратура обаче, пловдивският апелативен съд отмени и това решение и го върна окончателно в килията.
Апелативен съд-Пловдив върна Гьокташ в ареста
Сега от Апелативен съд-Пловдив преценят, че са налице изискуемите от закона предпоставки за допускане на екстрадиция, тъй като турската страна изпълнила всички изисквания и предоставила всички необходими документи. Пловдивските апелативни магистрати не споделят залегналите в решението на хасковските доводи и твърдят, че Република Турция е дала достатъчно гаранции за спазване правата на Гьокташ, а неправилно Хасковският окръжен съд преценил, че престъплението, за което е издирван, е политическо. Според апелативните съдии то е криминално. Те допускат екстрадиция само по обвинението за убийство, тъй като по това за членство в престъпна организация, по българските закони е изтекла давността за наказателно преследване.
Решението на Апелативен съд – Пловдив е окончателно и не подлежи на обжалване. Очаква се Мустафа Гьокташ да бъде предаден на турските власти. Пред съда в Хасково той заяви, че е невинен и натопен за убийството, а заседанието тогава продължи близо 5 часа.
Още по темата
- Бъдещ юрист с първа фотоизложба в родно Хасково
- В Пловдив ще има Институт за системни иновации в храните и виното
- Възстановка на наказателен процес срещу изнасилвач и убиец представиха студенти в Деня на отворените врати в съда
- Министър Галин Цоков откри националната конференция на педагозите в Пловдив