"Трябва да продължим да бъдем една икономика, която дърпа напред – да не допуснем да влезем в рецесия. Лятото е времето да се прави подготовка, така че зимата да я посрещнем условно по-добре." Това заяви в предаването "Кой говори" по Дарик радио Антон Иванов - енергиен експерт от БЕМФ /Български енергиен и минен форум/.
Антон Иванов и Йовка Йовчева
В България относително малко ползваме природен газ, но той влияе на много сектори директно и индиректно, посочи енергийният експерт.
"Природният газ стана изненадващо една тема, която е централна за енергийните ресурси, упралвението им и прогнозата за това как ние можем да си позволим да развиваме икономика и да си осигурим светлина и топлина в домовете през зимата", каза още Антон Иванов.
Корнелия Нинова: Икономически държавата е добре
"В едно сме сигурни – че не сме сигурни за източниците на природен газ, които можем да ползваме през зимата. Имаме едно предимство, че има един договор с Азербайджан за доставка на природен газ, което покрива от порядъка на 30% от нуждите, които имаме на годишна база. Вече се завърши изграждането на газовата връзка с Гърция – там има редица админситративни въопроси кога точно по тази газова връзка ще започне да се получава газ, но фактически ние вече получаваме азерски газ, който в момента идва през другата ни връзка с Гърция – транзитният тръбопровод се ползва частично", обясни енергийният експерт.
По думите му България не стои най-критично на газовата карта - това е проблем на Европа и ЕС като цяло. Водещите икономики са засегнати и предприемат стъпки да работят в една кризисна ситуация при значително намалени доставки на газ през зимата за тях, посочи още Антон Иванов.
Европа притеснена от намалените доставки на газ от Русия
"Тук идва въпросът, по който сега е времето да се работи – ние дали се готвим за такъв критичен сценарий", каза още той.
"Ако цената на доставката на пълните количества е толкова главоломна, не е ли по-добре ние да сме разиграли варианти и да ограничим позлването на природен газ?", попита енергийният експерт
Той изброи и две основни мерки, които пиха помогнали за ограничаване на потреблението на природен газ.
Унгария разработва геотермални извори като алтернатива на руския газ
Първата е всяко предприятие, което е голям консуматор на природен газ, да направи план дали има възможност и колко би му струвало да премине на друг тип гориво и държавата да го подпомогне, защото във всички случаи, въпреки че трябва да има резервни варианти, по думите на Иванов обикновено те не работят.
Втората мярка е държавата да се обърне към онези консуматори на природен газ, които могат да ограничат въобще неговата консумация за един тежък зимен период декември-февруари, и да ги компенсира за това.
Борисов към Петков: Гарантирам ти 59 депутати за проектозакон за диверсификация на газа
"Според мен не сме си изиграли лошо картите - заехме добра позиция и получихме добра подкрепа по важни въпроси за България", каза още Антон Иванов.
Целия разговор с него чуйте във видеото.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм