"Основно показва за пореден път тоталния разнобой, който съществува между МВР и прокуратурата на ниво техните ръководства". Това заяви експертът от "Антикорупционен фонд" Андрей Янкулов в "Кой говори?" по Дарик радио в коментар за арестите на Бойко Борисов, Севделина Арнаудова и Владислав Горанов.
Борисов на излизане от ареста: Докараха ни тук както през 1944 г.
По думите му имаме едни факти, които са обявени от избягалия в Дубай Васил Божков, че е раздавал едни пари на държавата по линията на неговия хазартен бизнес.
Прокуратурата призова на разпит Петков, Рашков и Василев
"Главният прокурор още преди две години публично неглижира тези твърдения. Това предопредели твърденията на прокуратурата по случая... Няма особено значение дали е имало разследвания, или не, тъй като самият главен прокурор заявява, че това е нищо", обясни експертът от АКФ.
Готвят се промени за безпроблемна работа на Европрокуратурата у нас
"В една строго йерархична институция, където има култура на подчинение към ръководството и слушане на началника, обективно различен резултат от замитане на цялата тази работа не може да се очаква", обясни Янкулов.
Той е на мнение, че МВР има два начина на действие. Единят е изпращане на информация по каналния ред към прокуратурата, а другият е чрез хипотезата на неотложност.
Никой не е над закона, дори и правителството, заяви Фандъкова
"МВР очевидно вижда, че праща неща в прокуратурата. Оттам не се образуват наказателни производства и т.н., значи (МВР) трябва да се възползва от тази възможност за неотложност", обясни той.
Претърсванията в имотите са принудителни действия по разследването.
"За извършването на тези действия, трябва предварително разрешение от съд. Това тук не е направено, тъй като е изпозлвана хипотезата на неотложност", обясни той.
Протоколите за претърсване по неотложност трябва да се предадат на съда до 24 часа от прокурор.
Менко Менков: Неотложност се прилага при залавянето на наркобанди
"Самият прокурор твърди, че няма неотложност и че действията са извършвани от некомпетентен орган", обясни експертът.
Според него прокурорът отговаря за надзора, а извинението на съда е, че самият прокурор счита действията за незакозосъобразни.
"Съдът трябваше да се произнесе по същество дали са незаконосъобразни действията, или не са... Съдът е органът, който контролира принудата", обясни той.
Експерти: От адвокат на държавата прокуратурата се превърна в адвокат на дълбоката държава
Прокуратурата не може да повтори претърсванията.
"Не мога да си обясня на какво основание точно министър-председателят се явява свидетел по едно такова разследване", сподели той.
"От един абсурд влизаме в друг абсурд. Сега пък ще се разпитва Бойко Рашков, той пък какво е възприел от това предполагаемо изнудване на Васил Божков преди 3 години, което е обект на раследване?", каза експертът.
По думите му е видно, че прокуратурата отказва да разплете този казус и не желае да информира обществото, ако все пак е извършено разследване.
"НКП позволява дистанционен разпит, но когато този разпит трябва да се проведе на лице, което се намира извън пределите на страната, това става чрез т.н. молба за правна помощ... Изисква се молба от комптетентния орган на страната, в която се намира", обясни експертът.
По думите му може да се подходи малко по-творчески за въпросния разпит на Васил Божков.
Той обясни, че ако е невъзможно лицето да бъде разпитано в съдебен орган на Дубай, то може да бъде разпитано в български орган на територията на същата държава.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм