ChatGPT е изкуствен интелект, който помага на хората да направят каквото искат. С него хората могат да си говорят под формата на чат и да получават резултати или отговори. В тези отговори хората могат да получат знания за всичко. ChatGPT може да замени Google.
Това заяви в интервю пред БГНЕС експертът по изкуствения интелект Емил Стратиев.
Кои ще са най-търсените и най-ненужните професии след 5 г.?
"ChatGPT е трениран на изключително голяма база данни, в която има много информация за всякакви теми", обясни Стратиев. Той даде пример с това, че можем да зададем въпрос как да стигнем до конкретно място, можем да го накараме да ни даде идеи за публикации, можем да го питаме за различни личности, освен това може да му зададем и команда да ни напише текст от например 1000 думи . "ChatGPT има безкрайни възможности, и единственото ни ограничение е знанието ни за това как да го използваме", отбеляза Стратиев. Според него човек трябва да се самообучи как да използва ChatGPT и да го използва за своите лични и професионални цели.
Гръцката телевизия представи първия си водещ на новини с изкуствен интелект
По отношение на това какви са ограниченията на ChatGPT, Стратиев коментира, че едното ограничение е свързано с това на каква база данни е трениран изкуственият интелект, но от друга страна, са и по-големите ограничения, които самите ние си поставяме. "Най-вече те са свързани с нашите нагласи", обясни той и добави, че сред ограниченията е нашият личен опит от използването на ChatGPT. Той сподели, че от неговият опит при използване на изкуствен интелект, е установил, че колкото повече го използва ChatGPT, толкова повече се отваря и хоризонтът му.
Samsung забрани използването на ChatGPT на служебните устройства
"Можем да използваме ChatGPT по всякакъв начин. Първо хората могат да го питат за по-прости неща - някаква информация, а след това да започнат с по-дълги команди, които са по-персонализирани", уточни Стратиев.
Той посочи, че работим с изкуствен интелект от десетилетия. "Хората си мислят, че с излизането на ChatGPT за първи път е започнало развитието на изкуствения интелект, но това не е така. Всеки човек, който е влязъл във Фейсбук или YouTube и получава предложения за видеа, използва съзнателно или не, изкуствен интелект. Тези алгоритми, които определят какви видеа да излязат пред нас, така че да са ни интересни и да останем в тази платформа е изкуствен интелект. Alexa, Siri са изкуствени интелекти, както и колата на Илън Мъск Tesla.", отбеляза той.
Изкуствен интелект помага на пловдивчани да освежат гардероба си
Стратиев коментира, че вероятно в бъдеще изкуствените интелекти ще автоматизират голяма част от процесите, които се случват в много организации. Той посочи, че не малко хора губят и своята работа. "Това е лошата страна, но хубавата страна е, че ние ще трябва да се преквалифицираме, така че да използваме изкуствените интелекти, за да подобрим живота си и потенциалът в тях е огромен.", смята Стратиев.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Три технологични гиганта в САЩ обединяват сили за общ AI проект на стойност 500 млрд. долара
- Христо Христов: Безценният актив на Дарик са традицията и свободата. Не се купуват с пари
- Паметникът на кралица Елизабет II може да включва ИИ или добавена реалност
- Какво предстои да се случи в света на AI през 2025 г.