Редакторката на сръбската телевизия "Нови Сад" Емилия Марич беше нападната, докато снимаше телевизионна програма в Шодрос в Нови Сад.

Хулигани, представящи се за еколози, й нанесоха удари по главата и избиха телефона от ръката й, съобщава "Sd.rs".

Ръст на автоцензурата в медиите отчита проучване на АЕЖ

Организирана група предполагаеми еколози блокира с дни подхода към Шодрос и пречи на разчистването на терена за изграждането на четвърти мост в Нови Сад, който е в плана на града от 7 десетилетия. 

Вандалите преминаха границата, малтретирайки екипа на телевизия Нови Сад и журналистката Емилия Марич. На блокада те са били забелязани да държат бухалки, очевидно подготвени за разправа с недоволни.

Афганистански журналист беше убит в провинция Гор

"Нападение срещу журналист, и особено срещу жена не трябва да бъде позволено на никого, така че този акт на агресия трябва да бъде осъден от всички. Не само от професионалните журналистически асоциации, но и от всички онези, които искрено се борят срещу насилието, особено срещу насилието над жени", пишат от редакцията.

Comnet призовава компетентните органи да реагират адекватно на това насилие срещу лица, изпълняващи служебните си задължения и призовава колегите журналисти, както и професионалните журналистически асоциации, да осъдят категорично физическото нападение над колегата Емилия Марич и по този начин да застанат в защита на журналистическата професия.

За медиите (само)критично: От журналистиката на фронта до космическия боклук

Проблемите на журналистите не свършват само до риска от физическо насилие. Ограничената свобода на словото е друг наболял казус, който все по-често се разглежда от експерти.

“Има много сериозни проблеми в българската медийна среда, но не всеки ги изпитва на собствен гръб,” заяви д-р Илия Вълков по повод шестото поредно проучване за свободата на словото в България, организирано от Асоциацията на европейските журналисти.

Най-често срещаната форма на ограничение на свободата на словото в България е вътрешният натиск с почти 70 процента. 

СЕМ към политиците: Журналистите да имат равен достъп до информация

Външният натиск за първи път е с по-нисък процент от вътрешния и няма изненада, че той идва най-често от страна на политици. Забелязва се сериозен ръст на натиска от страна на държавни, областни и общински институции.  

За съжаление, всеки десети журналист е бил заплашван със съд, а всеки втори познава колега, който е бил съден, сочи проучване на АЕЖ. Изследването се извършва през 2 години. Журналистите, участвали в анкетата, остават анонимни. Оценката за свободата на словото е по-позитивна от предишното проучване на АЕЖ през 2020 г.

Атаката срещу „Шарли Ебдо“: Обвиняемите обжалват присъдите

Войната в Украйна е засилила редакционната отговорност, най-вече във връзка с източниците, които се използват. Дезинформацията се превръща в един сериозен проблем. 

През последното десетилетия станахме свидетели на множество нападения над журналисти, някои от които с фатален край. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм