„Миграционният пакт създава напрежение, защото има страни, които не са толкова ясно засегнати, тъй като не са по периферията на ЕС и също така имат различни политически виждания. Затова се създава тази ситуация и има голямо напрежение между различните играчи в ЕС.“
Това заяви в предаването „Без претенции“ по Дарик професорът по политика от университета в Утрехт Екатерина Рашкова-Хербрандс.
Тя подчерта, че на пакта трябва да се гледа като на един структуриран начин за реакция на проблем, който целият ЕС трябва да реши заедно:
„Притокът на хора от Украйна беше огромен и за много кратко време. Не само Германия, но и цяла Европа отвори вратите си за украинци. Но войната продължава твърде дълго време. Изтокът и Западът се борят на територията на Украйна.“
Рашкова-Хербрандс поясни, че случаят с Германия е по-специфичен, има промени в политическото статукво. Берлин неотдавна е намалил и възрастта за гласуване от 18 на 16. Що се отнася до България и ефектите на новия миграционен пакт в нашата страна тя обясни:
„Пактът за България е добро нещо, защото той предоставя структура, която изисква от всички страни членки да участват солидарно. България, бидейки на първа линия, има огромно предизвикателство, каквото е имала и досега, но и има възможност да докаже себе си и да заеме по-силно дипломатическо място в ЕС.“
Чуйте още в звуковия файл
Още по темата
- “Ще си имам гарантиран председател”: Борисов щял да сложи начело на листа на следващия вот човек, роден 1930 г.
- Кирил Петков призова ГЕРБ да оттегли Рая Назарян от надпреварата за председател на НС
- Йотова: Промените в Конституцията се обърнаха срещу собствените си създатели
- Пеевски иска нови избори, но смята последните за легитимни