„Миграционният пакт създава напрежение, защото има страни, които не са толкова ясно засегнати, тъй като не са по периферията на ЕС и също така имат различни политически виждания. Затова се създава тази ситуация и има голямо напрежение между различните играчи в ЕС.“

Това заяви в предаването „Без претенции“ по Дарик професорът по политика от университета в Утрехт Екатерина Рашкова-Хербрандс.

Екатерина Рашкова-Хербрандс: Миграцията е проблем, който целият ЕС трябва да реши заедно

Тя подчерта, че на пакта трябва да се гледа като на един структуриран начин за реакция на проблем, който целият ЕС трябва да реши заедно:

„Притокът на хора от Украйна беше огромен и за много кратко време. Не само Германия, но и цяла Европа отвори вратите си за украинци. Но войната продължава твърде дълго време. Изтокът и Западът се борят на територията на Украйна.“

Рашкова-Хербрандс поясни, че случаят с Германия е по-специфичен, има промени в политическото статукво. Берлин неотдавна е намалил и възрастта за гласуване от 18 на 16. Що се отнася до България и ефектите на новия миграционен пакт в нашата страна тя обясни:

„Пактът за България е добро нещо, защото той предоставя структура, която изисква от всички страни членки да участват солидарно. България, бидейки на първа линия, има огромно предизвикателство, каквото е имала и досега, но и има възможност да докаже себе си и да заеме по-силно дипломатическо място в ЕС.“

Чуйте още в звуковия файл