Европейската комисия представи днес предложение за включването на нарушаването на санкциите, наложени от ЕС, в списъка на "европейските престъпления". От първостепенно значение е санкциите да се прилагат изцяло, отбелязва комисията.

ЕК предприема две наказателни процедури срещу България

Предложението определя общи правила в ЕС, за да бъдат улеснени разследването, преследването и наказанието на нарушенията на санкциите във всички държави от ЕС. Прилагането на санкциите след руското нападение срещу Украйна показва сложността при определянето на имуществото, притежавано от олигарси, скрито в различни юрисдикции по сложни правни и финансови схеми. Предложеното законодателство се предвижда да въведе еднакво приложение на санкциите навсякъде в ЕС, се пояснява в съобщението, цитирано от БТА.

ЕК отбелязва, че така ще бъдат затворени съществуващите "правни вратички" и ще се увеличи възпиращият ефект от нарушаването на санкциите.

Война на субсидии. Предстои ли търговски сблъсък между ЕС и САЩ

Комисията предлага списък с престъпления, които нарушават санкциите на ЕС, като например предоставянето на средства или икономически възможности на или в полза на определено лице или организация; неналагането на запор на тези средства; позволяването на определени лица да влизат или да преминават транзитно през дадена държава от ЕС; сключването на сделки с държави извън ЕС, които са част от забранителен списък или са санкционирани; търговията със стоки или услуги, чийто внос, износ, продажба, покупка, прехвърляне, транзит или превоз са забранени или ограничени; предоставянето на забранени или ограничени финансови услуги; предоставянето на други забранени или ограничени услуги, като правни консултантски услуги, доверителни услуги и данъчни консултантски услуги.

Европейската комисия отпуска на България 2,7 млрд. лв. по ПВУ

Като нарушения се предлага да бъде възприемано заобикалянето на санкциите. Това означава заобикаляне или опит за заобикаляне чрез укриване на средства или прикриване на това, че дадено лице е крайният собственик на средства. В зависимост от престъплението, отделното лице може да подлежи на максимално наказание от поне пет години затвор; дружествата ще подлежат на санкции в размер на не по-малко от пет процента от общия им световен оборот през стопанската година, предшестваща решението за наказание.

Предложението подлежи на одобрение от Съвета на ЕС и Европейския парламент.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм