В България едва около 30% казват, че биха защитавали Отечеството си при възникнал военен нокфликт. Това заяви в предаването „Кой говори“ по Дарик социологът Кънчо Стойчев. Данните са от ново проучване на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“, проведено в 45 държави по света и представително за повече от половината от световното население.
„Стара Европа, заради нашата история вероятно - двете големи войни, хората са много резервирани към военната риторика. В Близкия Изток 73% са готови. Повече от 50 години Близкият Изток е във война, там говорим поколения, които израстват във военни или квазивоенни ситуации“, обясни Кънчо Стойчев.
Резултатите от проучването посочват, че настроенията в Европа са на другия полюс.
„В Германия едва 23% казват, че биха защитавали Отечеството си, ако е необходимо, 57% казват „не“, да вземем една Италия – 78% казват „не“. Европейските народи не искат война и участие във военни действия. Украинците са доста по-готови да се бият за страната си, докато в Русия едва около 30% са изразили таква готовност. Болшинството казва „не знам“. Украинският случай е по-особен. Украйна е не само във война, но и войната протича на нейна територия“, каза социологът. Той допусна и, че е възможно в Русия 48% от анкетираните да не дават конкретен отговор, защото има сериозни ограничения в свободата на изразяване на възгледи.
„Твърде вероятно е да биха отговорили с "не“, каза той.
Попитан как ще коментира появилата се в медиите информация, че фирма, в която има участие е организирала събития от кампания, финансирана от руската страна за подготовка на "общественото мнение" при изграждането на газопровода „Турски поток“, Стойчев отговори: „Нямам спомен за такова нещо“.
Според сайта „Булевард България“ в организацията на кампанията е участвала журналистката Мира Баджева, която била съдружник с Кънчо Стойчев и социолога Андрей Райчев в "Рис" ЕООД.
„Днешно време кръгли маси, както се казва, има всеки ден по няколко. Нямам спомен“, каза Кънчо Стойчев. Той потвърди, че има частие в „Рис“ ЕООД, но добави: „Това, че има участие в дадена фирма, не значи, че фирмата навсякъде всички участват в нещо. Работа има много, достатъчно, така че всеки си гледа своята работа“, каза соицологът.
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.