В България все още масово се говори за проблеми в културата, както и в работата на институциите, ангажирани с тази по-изтънчена част от обществения живот. С активната си дейност обаче, Плевенска филхармония се открои като институт, прилагащ на практика над 90 % от възможностите, които предоставя Министерството на културата, а това доведе до реализирането на множество проекти през последните години, които станаха обект на вниманието на десетки хиляди зрители в десетки градове в цяла България.Николай Колев

Тук не може да не отбележим значението на неуморната и правилно насочена работа на огромния екип на Плевенска филхармония – от музикантите на сцената, до ръководното ядро на институцията – административния офис, ръководени от директора Любомир Дяковски, който заема поста вече трети мандат.

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

За Дарик радио, Любомир Дяковски каза:

„Успешно завършихме юбилейния сезон „70 години Плевенска филхармония“ и продължаваме тази традиция, както се правят например оперите на запад - „стаджоне“. Т.е. един проект го завъртаме 10 – 15 пъти в месеците март, юни, а после и есента, както беше с проекта „В света на музиката“ с Веско Ешкенази, Вероника Тодорова и Георги Милтиядов и музикантите от Плевенска филхармония.

Проект, който получи известност, както и признание в раздел „Проект на годината“ и „Музикант на годината“ в музикалните награди на БНР.

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

Наред с това представихме в редица градове и програмата „Музикална магия“ с Йордан Камджалов и невероятния кларинетист Атанас Маринов, съставена изцяло от класически произведения.

Николай Колев

Обикновено публиката, когато чуе „класическа музика“ има някакъв респект и проявява притеснение. Хората дори предпочитат да не ходят на такива концерти, защото смятат, че класическата музика им е непозната и биха се чувствали неловко. Напротив, с произведенията, които подбрахме в този концерт, а аз присъствам на повечето концерти, публиката оживява след всяко едно произведение и казват: „Ах това съм го чувал! Но това е прекрасно!“…

Николай Колев

Т.е. тази провокация към публиката стои на първо място, за да може тя наистина да получи и това, което очаква. Не само ние да се стремим да я водим в лоното на симфоничната музика, а и тя сама да се припознае там".

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

Дяковски посочи още няколко проекта, които бяха представени на българската публика през 2024-та година като концерта с авторска музика с участието на джаз пианиста Константин Костов с неговия Концерт за джаз пиано и оркестър и авторски произведения на Ангел Заберски и Христо Йоцов.

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

Той беше представен с премиера в Плевен, а след това в зала „България“ и Пловдив, като през месец ноември предстои гостуване в Русе и Варна.

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

„Продължаваме с провокациите и искаме публиката да продължи да пристъпва смело към тези концерти и все пак да имат предвид, че посещението на нашите концерти „води до зависимост“.

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

Любомир Дяковски припомни, че по време на ковид пандемията, музикантите от Плевенска филхармония вместо да си останат в къщи пътуваха заедно със световноизвестния цигулар Веско Ешкенази, както и с плеядата български музиканти като Хилда Казасян, Васил Петров, Живко Петров, Теодоси Спасов, Христо Йоцов, Борислав Йоцов, Мишо Йосифов, Димитър Карамфилов.

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

След лятната почивка през месец август, музикантите от Плевенска филхармония отново излизат по сцените в цялата страна и разбира се в Плевен.

Сред 14-те планирани концерти за месец септември, е участие за втори път в „Аполония“ 2024 с програмата „Световното кино в музика“, както и мащабният концерт в чест на 200 години от рождението на Антон Брукнер, в който ще бъде представена „Голяма меса“, написана от композитора. Концертът ще се състои за трети път в столичната зала „България“ на 20-ти септември и включва участие на Национален филхармоничен хор и солисти, заедно с Плевенска филхармония и ще е под диригентството на маестро Йордан Камджалов. 

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

В първия месец от новия сезон на Плевенска филхармония в три града в страната - Плевен, Разград и Силистра ще бъде представена програмата "АББА Симфони" с Люси Дяковска и Милица Гладнишка.

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

През септември концерти ще бъдат поднесени на публиката и в градовете Добрич, Балчик, Ямбол, Сливен, Кюстендил, Елена, Монтана, Хисаря и Сандански.

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

Друг акцент още в началото на новия сезон 2024-2025 на Плевенска филхармония е провеждането на 32-то издание на Международния фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. Крупното музикално събитие в родния град на голямата оперна певица Катя Попова беше отложено през 2020 и 2022 г. поради ковид пандемията и сега то ще бъде възстановено.

Откриването ще бъде на 8 октомври с „Реквием“ от В. А. Моцарт и Концерт за пиано и оркестър със солист Сергей Давидченко, който миналата година е завоювал първо място на конкурса „Чайковски“ в Русия.

Програмата на Лауреатските дни ще продължи до 25 октомври като в концертите ще участват „Дианополис“, Симфониета Враца, които заедно с хор „Гена Димитрова“ ще изпълнят „Кармина Бурана“ от Карл Орф с участието на лауреати.

„В разговор съм с оркестъра на Софийското музикално училище, който ще гостува със свои лауреати, Оркестъра на НМА „Панчо Владигеров“, които ще представят две вечери също с лауреати“.

За пръв път в рамките на фестивала ще има и хорова вечер с участието на изпълнители от български хорове, лауреати от различни фестивали.

Любомир Дяковски отбеляза, че Международен фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, който се провежда под патронажа на Министерството на културата вече е на нивото на музикални форуми като „Софийски музикални седмици“, Мартенски музикални дни, „Варненско лято“, както и „Аполония“.

През месец ноември Плевенска филхармония ще отбележи и 75-годишнината на проф. Пламен Джуров с концерт, в който солист ще бъде пианистката Пламена Мангова.

Във връзка с доказано успешната работа на музикантите от Плевенска филхармония, директорът на симфоничния оркестър Любомир Дяковски посочи огромната роля на подписването на новата наредба за финансиране на културните институти в България от министъра на културата Найден Тодоров през октомври миналата година.

Един изключително успешен юбилеен 70-ти сезон изпрати Плевенска филхармония

„Да, питат ме: там при вас в културата нали е много трудно и много зле… Темата за проблемите в сферата на културата е въпрос и на гледна точка, но в сравнение с миналата година, през 2024 г., първо самият Парламент отпусна повече пари и това, което е най-важното е, че най-после, след 8 години от въвеждането на разходния стандарт, който беше въведен в областта на сценичните изкуства, според който срещу един лев приход се получават съответно някакви суми в театрите, в симфониетите, оперите и филхармониите.

Това постановление от месец юни 2023 г. и влезе в сила от 1 октомври направи коренна промяна във финансирането, тъй като тези разходни стандарти бяха увеличени почти двойно. Така това даде възможност да стане така, че за подобна извършена работа и подобни получени приходи, ние ще получим приблизително двойно финансиране.

Така ще намалим малко скоростта, ще можем да отделим средства за издръжка, какти и най-вече за увеличение на заплатите на работещите в тази сфера“.

Директорът на Плевенска филхармония Любомир Дяковски посочи още, че към повишаването на парите за култура, са прогласувани и допълнителни средства за издръжка, и ние наистина трябва да кажем, кой свърши това и да благодарим на министъра на културата Найден Тодоров.

Смятам също, че ако министър Тодоров има време, би могъл да се справи с още една – две съществуващи рестрикции. Тогава ние в сферата на сценичните изкуства ще можем още да намалим броя на концертите и спектаклите, защото от една страна хората са на максимум, а от друга страна културният календар в страната се препълни“.