Такса „Битови отпадъци“ да се увеличи между 3 и 7 пъти за по-големите градове и около 10-15 пъти за малките населени места, а за бизнеса да намалее, след прилагане на новите основи за изчисляване й от 1 януари 2025г., очакват кметовете на общините. Това съобщи кметът на община Димитровград и зам. председател на УС на НСОРБ Иво Димов след среща по темата с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и експерти от министерството.


Очакваното драстично поскъпване на таксата е на база първоначалните изчисления на общините, съгласно промените, приети с решение на МС още през април.


Кметовете настояват за законодателни промени, които да позволят на общините да прилагат новите правила по най-справедливия начин, включително и възможност за автоматизиран електронен обмен на данни с институции, като ГРАО, АГКК и НАП. Тези промени ще осигурят ефективност и ще намалят административната тежест за общините, коментира Димов. Към момента не можем да си набавим необходимите официални данни за изчисляването на ТБО по новите основи, тъй като НАП и НСИ отказват да предоставят такива, които по настоящите регламенти са конфиденциални, сочи той. 


За реализирането на тази реформата на общините са необходими  допълнителни средства, които може да бъдат осигурени както чрез специален фонд от порядъка на 100 -150 млн. лв., с който държавата да ги подкрепи  през следващите 3 години за плавен преход към новите основи – за инвестиционната компонента и за социалната поносимост на ръста на таксата, считат от УС на НСОРБ. Те настояват и министърът на финансите да създаде нова разпоредба в ЗМДТ, която да му дава правомощия да издава указания за единно прилагане на Закона за местните данъци и такси. 


От УС  на НСОРБ искат още новата методика за изчисляване на такса битови отпадъци да бъде отложена. Очакваме и през следващите години общините да имат възможността средствата за отчисления и обезпечения по ЗУО да се ползват текущо през годината и да не се внасят по сметки на РИОСВ, а после да се теглят оттам обратно по местните бюджети, а натрупаните отчисления от предходни години по сметките на РИОСВ да могат да се използват за закупуване на нови контейнери и за разработване на информационни системи и придобиване на нематериални дълготрайни активи във връзка с управлението на отпадъците. И понеже всичко това изисква време най-добрият вариант е новата методика да бъде отложена с една година и да влезе в сила от началото на 2026 г., коментира Иво Димов.


Следващата седмица от УС на НСОРБ продължават с нови срещи по проблема, допълва той.