"Този тип състезателност при проектите за саниране не трябва да бъде допускан. Трябва да има постоянна програма за обновяване, която да елиминира подобна възможност за разминавания в оценката за справедливостта, подронването на доверие и недоволство от гражданите, защото това тежи най-много на местните власти", заяви изпълнителеният директор на Центъра за енергийна ефективност Драгомир Цанев в предаването "Кой Говори" по Дарик.

"Проблемът е, че не се намери начин да се създаде паралелен механизъм, по който сдруженията да могат да кандидатстват дори и за по-нисък грантов ресурс", допълни той.

"Нашата роля, съгласно ангажиментите към проекти с европейско финансиране, е да подпомагаме гражданите в процеса на енергийно обновяване - от кандидатстване до самия край. Ние им предоставяме всички необходими ресурси за кандидатстване", коментира Цвета Наньова, заместник - председател на Българска фасилити мениджмънт асоциация.

Процедурата, която приключи

"Смятам, че тази процедура беше по-справедлива от предишните й", заяви Наньова.

Окончателен ли е окончателният списък?

"Твърди се, че процедурата е опорочена, но с аргументи, които не издържат критика. Едно от тях е, че няма как две сгради да бъдат еднакви, само защото са от различни общини, за да постигнат различни спестявания на базата на енергийно ефективния пакет от мерки, което не е така", каза заместник - председател на Българска фасилити мениджмънт асоциация.

Цанев коментира. че тези проблеми могат да се решат само, ако има постоянно действаща програма: "Това е стъпка в правилната посока, но остава неудовлетворението и удърът върху политиката за енергийна ефективност, която има огромна нужда за обществото".

"Ако продължим да се подиграваме с нея, нищо добро не ни очаква", каза още той. 

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм