Допълнително обучение, свързано с военното дело в гимназиите, може да привлече допълнителни кадри в системата на МО и да попълни дефицитите в българската армия. Вече е разработен учебен план за "спасители при бедствия и аварии", коментира пред „Дарик“ народният представител от „Продължаваме промяната“ в 47-то НС и член на две парламентарни комисии – по образование и отбрана Христо Симеонов.

„Темата отбрана е широко понятие – свързано е и със създаването на нови отбранителни способности. Като член на комисията по отбрана се поинтересувах каква е ситуацията с човешкия фактор. Оказа се, че към февруари у нас – недокомплекта в армията е около 5 000 човека. Проучих какви са възможностите за подготовката на такива кадри, проведох и редица срещи с много представители на висшите училища, представители на армията. Обсъдихме създаването на нов тип направление и реших да напиша цялостната концепция за специалност „Отбранителни технологии“ в гимназиите“, каза Симеонов.

По думите му, въвеждане на подобно допълнително обучение в средното образование би било полезно и за армията, и държавната сигурност. В Румъния, даде пример депутатът, сержантските училища са съхранени и там няма недостиг на кадри.

„С представители на МО и Агенцията за професионално обучение обсъдихме темата, затова и разработих учебен план за „спасители при бедствия и аварии“. Тази специалност може да бъде въведена в професионални училища, които имат интерес към нея. Автото например може да я приложи в Бургас“, допълни още Христо Симеонов.

Получаването на базови знания при управлението на кризи би помогнало на младите хора у нас да продължат да се развиват в това направление дори в международните отдели на НАТО, отчете той.  

Още по темата чуйте от Христо Симеонов в звуковия файл: