Служебният кабинет няма да внася проектобюджет за 2023 година, потърди отново премиерът Гълъб Донев в Народното събрание. Той подчерта, че служебното правителство няма мандат да провежда дългосрочни политики. Отговорът на Донев предизвика остра реакция от страна на БСП и "Демократична България", които попитаха защо може да се вземат решения за закупуване на бойни самолети и за концесии, но не и за доходите на гражданите.
По принцип служебното правителство няма и не може да има собствена политика по доходите, включително и за тяхното увеличение, а е длъжно да следва заварената политика, включително действащото законодателство. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев по време на участието си в петъчния парламентарен контрол, цитиран от БТА.
Донев припомни, че служебното правителство предлага на парламента да приеме т. нар. удължителен закон за бюджета, които да действа до момента, в който съставено редовно правителство предложи свой бюджет.
Почти целият служебен кабинет - на парламентарен контрол
„Това, което направи служебното правителство по отношение на доходите, за да може да помогне на българските граждани да посрещнат есенно-зимния сезон, е да отпусне допълнителни 20 млн. лева към лица и семейства, които са извън обсега на подпомогнатите за отоплението през зимата. Допълнително са включени 40 хил. лица и семейства“, отбеляза Донев.
Той допълни, че политиката по доходите е дългосрочна и затова трябва да се разработва и прилага от редовно правителство. „Към настоящия момент служебното правителство няма право да формира политика по доходите, а прилага политиката такава, каквато е заварена от предходното редовно правителство, с параметрите, които са гласувани от Народното събрание в Закона за държавния бюджет“, каза още служебният премиер.
Кой кого би подкрепил за съставяне на кабинет?
Гълъб Донев отговори на въпрос на председателя на парламентарната група на „БСП за България“ Корнелия Нинова, която поиска премиерът да обясни какво предлага служебният кабинет за увеличаване на доходите в настоящия момент. Нинова посочи, че със замразяването на минималната работна заплата на 710 лева в България ще има около половин милион души, които попадат в графата работещи бедни.
Тя допълни, че по време на обсъжданията на бюджета от нейната парламентарна група ще настояват за гласуването на нов социален пакет в помощ на гражданите.
Заседанието на Народното събрание в петък ще бъде посветено изцяло на парламентарен контрол, който ще започне в 9:00 часа, според приетата седмична програма. В него се предвижда да участва почти целият служебен кабинет.
Бюджетната комисия удължи Бюджет 2022
На въпроси и питания на депутати ще отговарят премиерът Гълъб Донев, вицепремиерите Атанас Пеканов, Христо Алексиев и Иван Демерджиев, както и министрите Росица Велкова, Росен Христов, Александър Пулев, Илин Димитров, Весела Лечева, Георги Тодоров, Димитър Стоянов, Иван Шишков, Сашо Пенов, Николай Милков, Велислав Минеков, Росица Карамфилова-Благова, Явор Гечев и Никола Стоянов.
Парламентарният контрол се предвижда да продължи шест часа. В сряда, при гласуването на програмата за тази седмица, председателят на Народното събрание Вежди Рашидов коментира, че дори и шест часа за парламентарния контрол ще бъдат малко, защото, според изчисленията, за зададените въпроси ще са необходими към 13 часа.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм