Националната АНТИСПИН кампания е целогодишна инициатива, подета за първи път в България през 1992 г., която има за цел да насочи вниманието на обществото към проблема СПИН (Синдром на придобитата имунна недостатъчност) и да повиши обществената осведоменост за начините на предаване и на предпазване от ХИВ (човешки имунодефицитен вирус) и други сексуално предавани инфекции (СПИ).

Съгласно данните на Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) през трите години на активна пандемия от COVID-19 и други глобални кризи, напредъкът в борбата срещу СПИН се е забавил, а наличните ресурси са намалели, поставяйки милиони животи в риск. Предоставянето на услуги за превенция, тестване, лечение и грижа за ХИВ  продължава да бъде сериозно предизвикателство за здравните системи в световен мащаб.

Основните пътища на предаване на инфекцията са: по полов път (при полов контакт с инфектиран партньор), кръвен път (при контакт с кръв на инфектиран – използване на общи игли, спринцовки, ножчета за бръснене и други режещи инструменти) и вертикален път (от майка на дете, инфекцията се предава от бременната жена на плода, в утробата, при раждане или при кърмене).

Какво е безопасен секс?

Напълно безопасен секс не съществува. Все пак ако няма контакт със сперма, кръв, вагинален секрет, вероятността да се заразим е доста по-ниска.

Презервативите важни ли са?

Експертите препоръчват при секс винаги да се използва презерватив – това е единственото за момента средство за предпазване от инфектиране с ХИВ по сексуален път. Правилното му и редовно използване намалява до минимум риска от заразяване.

За да увеличи информираността на младите хора и хората в риск за начините на заразяване и предпазване от ХИВ/СПИН и други СПИ, в периода 14-31.08.2023 г. Министерство на здравеопазването организира традиционната Национална лятна АНТИСПИН кампания.

По време на кампанията РЗИ-Добрич ще проведе информационна кампания сред младите хора, плажуващи на територията на черноморските общини в областта, по темите “СПИН” и “Рисково сексуално поведение”, както и ще разпространи здравно-образователни материали и презервативи.

ГРАФИК НА КАМПАНИЯТА:

14-18.08.2023 г. – община Балчик и община Каварна;

21-25.08.2023 г. – к.к. Албена и с. Кранево;

30-31.08.2023 г. – община Шабла;

28-29.08.2023 г. – Комплекс за социални услуги за деца и семейства (КСУДС), гр. Добрич.

Екипи от доброволци на Българския младежки Червен кръст – Добрич ще раздават здравно-информационни материали в центъра на гр. Добрич и парк „Свети Георги“, приканвайки гражданите да се включат в инициативата за безплатен и анонимен тест за ХИВ.

В рамките на кампанията КАБКИС при РЗИ-Добрич, който се намира в сградата на РЗИ-Добрич, ет. 1, кабинет № 115, ще изследва безплатно и при запазване на анонимност всички граждани, които пожелаят изследване за ХИВ. Работното време на кабинета е от 9.00 ч. до 15.00 ч.

*КАБКИС – Кабинет за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН