Симфониета Враца в четвъртък, 18 юли,  представя  интересни творби под диригентската палка на австралиеца Малкълм Юен.

Добре известният и познат  по света диригент, се завръща на врачанска сцена, специално за концерта на 18 юли.

 В четвъртък, ще чуем като солист и концертмайстора  Альона Чехова в изпълнение на страстната и красива „Испанска симфония“ за цигулка и оркестър от Едуард Лало.

В програмата  за 18 юли са включени още :

Й. Брамс – Трагична увертюра; Ф. Менделсон – Симфония № 5 „Реформационна“;  Йозеф Щраус – Валс „Лястовици от Австрия“, оп. 164 (премиера за гр. Враца)

Какво сподели за слушателите на Дарик маестро Юен, който гостува често на врачанския оркестър, цени много сътрудничеството си с него и счита, че оркестърът все повече се развива и свири добре.

Чуйте в прикачения звуков файл:

Маестро Малкълм Юен се радва, че за първи път врачанският оркестърът ще свири Брамс  - трагичната увертюра, която е създадена през 1880 г. за постановката на Гьоте „Фауст“, както и Менделсон – 5- та симфония. Но е особено доволен,  че ще свирят творба на Е.Лало с концертмайстора Альона Чехова.

Има и една изненада, музикална  изненада от Виена, който дойде – ще я чуе, допълва диригентът.

Това, което му прави впечатление, че за последните две години, в които не е свирил  с врачанските музиканти, съставът подобрява уменията си, вижда нови лица,  радва се, че има нови попълнения. Най-доброто е, че оркестърът иска да свири и да се представя пред публиката все по-добре. Те свирят с ентусиазъм, а това е най-важното за един оркестър.

- Какво още предстои пред маестро Юен?

Предстои майсторски клас по дирижиране за студенти, който ще свирят със Симфониета Враца. От октомври започват мастер програмите. Симфониета Враца отговаря много бързо на изискванията на диригента и това го прави предпочитан не само за него, но и за всеки изпълнител.

- Има ли творба, която би искал да дирижира?

В случая маестрото живее за момента, концентрира се  в това, което прави, това което работи.  Например, за програмата в четвъртък, това е творбата на Брамс,Юен мисли, че ще бъде много  интересна  за публиката, това е именно и произведението, с което се открива  концерта.

- Къде обича да се връща, има ли предпочитано място, където да дирижира? Има ли предпочитам оркестър, с който му харесва да работи?

В Дъблин има малък оркестър, концертен оркестър,  като Симфониета Враца по-големина,  и точно както врачанския оркестър отговаря  веднага на изискванията на диригента, отзивчив е, и както врачанския,  свири  различни стилове  - от рок до симфония. Би искал да се върне отново там и да дирижира с тях.

-  След толкова много музика в живота му,  има ли мисъл , девиз, който да го ръководи?

Аз не мисля толкова  надълбоко. Живея за момента и се фокусирам в момента.Искам да се забавлявам с този концерт. Забавлявам се в момента, докато репетирам!

Сега и в този момент. Защото в живота всеки един момент е щастлив и искам да го изживея. На финала на нашия разговор маестрото допълва:

Желанието ми е публиката да почувства щастието, което идва от сцената.

Ето и няколко интересни епизода от творческия път на диригента Малкълм Юен :

Той е свирил в Китай, САЩ, Обединеното кралство, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария и България.

През 2008 г. е назначен за асоцииран директор на Дъблинския филхармоничен оркестър, а година по-късно – за музикален директор на Irish Chamber Ensemble.

Записвал е за филми и телевизия, работил е за продукцията на Ръсел Кроу „Romper Stomper“ и за австралийския минисериал Halifax f.p.

Работил е с артисти от различни жанрове - от джаз пианиста Пол Габровски до култовата група от Мелбърн „Hunters&Collectors“.