Маестро Хектор Гусман пристига от Далас във Враца, за да дирижира концертът в петък. Той е музикален директор на Симфоничния оркестър на Плейноу (PSO) от самото му създаване. PSO e носител престижната награда Obelisk за „Изтъкната организация за културни изкуства“ (с нестопанска цел) от Бизнес съвета за изкуства в Северен Тексас. Гусман е и музикален директор на Irving, San Angelo and Corpus Christi Symphony Orchestras в Съединените щати, както и почетен диригент на Филхармонията на Халиско в Мексико.
В паузата на репетицията пред мен застана един спокоен и усмихнат човек, завладян от музиката. По нищо не се разбира, че той е световно известен диригент, посетил е страни в целия свят. Всички в семейството му са музиканти, майка му е певица, а един от братята му свири джаз - перкусионист е.

"Само аз станах диригент", допълва маестро Хектор. Започва като органист в църквата на родното си място, после дирижира местния хор и така съвсем естествено диригентската палка става част от ръката му.
В интервюто ще чуете кое е най-трудното при дирижирането на оркестър от Източна Европа, сравнен с такъв в Америка, първата песен, изпята от майка му в Мексико. И още много за Брамс, чието произведение Симфония №1 в до минор, ще дирижира в петък.
За превода ни помогна Милица Кнежевич от Сърбия, която е цигулар във Симфониета Враца.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл :
Не пропускайте концертът на 23 февруари от 19 ч. в Градската концертна зала.
Още по темата
- Ина Кънчева: Музиката на Росини е един шприц, едно шампанско, една радост!
- Испанският диригент Рубен Санчес Виеко: Операта “Пътуване към Реймс” ще ви накара да се влюбите в музиката на Росини!
- Симфониета Враца с премиера за България на операта "Пътуване към Реймс"" от Дж.Росини
- Симфониета Враца с известни джаз музиканти свири тази вечер L.O.V.E. „Приказка за любовта“