Диригент Андреа Тарантино: Елате да чуете световната премиера на моето "Болеро" заедно със Симфониета Враца и още удивидителна музика от Италия
Диригент Андреа Тарантино: Елате да чуете световната премиера на моето "Болеро" заедно със Симфониета Враца и още удивидителна музика от Италия
Врачанският симфоничен оркестър посрещна италианския диригент Андреа Тарантино и пианиста Антонино Карако, които пристигнаха от Неапол за концерта „Италиански класици на ХХ век“.
В програмата са включени: Г. Петраси – Концерт за пиано и оркестър;
премиера на A. Тарантино – „Болеро“ и А. Казела – Рапсодия за оркестър „Италия“.
Диригентът Андреа Тарантино е роден в Сиракуза, Италия. След преместването на семейството му в Неапол, той започва своето музикално образование.
За слушателите на Дарик Враца той разказа, че завистта към майсторството на сестра му, която е свирела на пиано, а в последствие на виола, е станала движещата сила и той да се занимава с музика.
/Чуйте в прикачения звуков файл/:
- Маестро Тарантино, как решихте да се занимавате с музика ?
- От завист към моята сестра, която беше пианистка, после стана виолистка, и аз също започнах да свиря на виола. Така че – завистта ме движеше.
След години свирене в оркестър разбрах, че искам именно музиката, тя стана моята любов и реших да уча дирижиране. В действителност исках да опозная оркестъра отвътре, в дълбочина.
Следвах в Наполи, Салерно, Лондон, Мадрид , но работата ми с композитора на опери Донато Гендзети беше определяща.
Дебютът ми беше в България / операта на Стара Загора/ със „Севилският бръснар“ – беше прекрасно преживяване и ето ме, сега съм на Вашите услуги с този концерт във Враца.
- Как решихте точно тези композитори да представите?
- Идеята е да представим произведенията от Новеченто по целия свят, защото са репертоар великолепен, който е позабравен - Алфредо Касела, Фр.Алфано, и най-вече Г. Петраси. Него го определям като “рационализмо спиритуале италиано“.
В творбите му има голям лиризъм и структура, която е европейска. Репертоар, забравен поради немския симфонизъм, в негова услуга.
Дори в Италия е забравен. Това се случи, когато закриха оркестъра на RAI, създаден да популяризира нашата, италианската музика.
Аз харесвам много тази музика, държа да я представям пред света. Например Рапсодията „Италия“ на Алфр.Касела се базира на фолклора на Неапол и Сицилия – музика, която е вълшебна и носи нашите корени, тя е удивителна.
Би било прекрасно да я предаваме по Вашето радио, но не е възможно. Така че, заповядайте Враца на концерта, ще организираме автобус, ще ви вземем от вкъщи дори кафе ще Ви предложим“, пошегува се диригент Андреа Тарантино.
Освен това, ще прозвучи и моето „Болеро“.
- Защо именно Болеро – има толкова известни творби в този музикален жанр?
- В болерото има всичко от живота – повтарящи се едни и същи мотиви, всеки път различни – както в живота, всеки ден от живота е нов .
Това е ритъм, който ми показва смисъла на живота, всеки ден е еднакъв ритъм, но всеки ден е различно.
- Ако не сте музикант ?
Той ме прекъсва:
- Пилот на самолет.
Така ще намерим средства от Европейските Фондове и ще направим летище с дестинация Неапол - Враца – за съвместни концерти.
Работя като преподавател в Консерваторията в Калабрия.
Антонино Карако е италиански пианист и композитор. Роден е в Неапол през 2000 г.
Започва своето музикално обучение при Андреа Тарантино, а в момента е студент по пиано при Стефано Кучи.
Посещава курс по композиция в класа на Лука Салвадори в Консерваторията “Licinio Refice” във Фрозиноне.
" На 28 ноември в концерта със Симфониета Враца съм солист в творбата на Петраси – един репертоар, който ми харесва, както каза маестрото, един репертоар, който не се свири много.
За мен е удоволствие, защото следвам композиция освен пиано. Това ме кара да изучавам и да се запознавам с тези забележителни композитори. Те са скъпоценни камъни в нашата музикална култура. Жалко би било да не се свирят.
Петраси казва: " Ако една партитура е написана зле, по-добре да не се свири", цитира пианистът думите на композитора Петраси и допълва, че " Този концерт носи най-големия интелектуализъм в творчеството на Петраси. Заради това той казва, че не се свири много". /Чуйте втория прикачен файл/:
В момента съм 3-ти курс специалност композиция в Консерваторията на Фрозиньоне. Първият ми учител е Андреа Тарантино – започнах да свиря на цигулка при него от 6-тата си годишнина .
А маестрото го прекъсва: Той израсна пред мен!.Като син ми е.
На финала на интервюто искам и аз да се пошегувам и питам един въпрос, който ме мъчи от самото начало:
- Искам да Ви питам нещо извън музиката: Имате ли нещо общо с американския режисьор Тарантино?
– Оригиналната му фамилия на Тарантино е сицилианска, родителите му са от Палермо, моите също са от Палермо. Кой знае – може би имаме общи корени.
Началото на концерта е в 19 ч. на 28 ноември в Градската концертна зала.
Ето видео с част от репетицията на Симфониета с италианските гости:
https://www.facebook.com/anelia.kostova.98/videos/3548628302102424?idorvanity=260621510790514